Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český šperk zazáří na London Craft Week

Český design se chystá na další londýnskou premiéru. Díla Evy Eisler, Nastassii Aleinikavy, studia Zorya, Markéty Kratochvílové a studentů ateliéru K.O.V. Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze budou zářit na výstavě 'Purity and Decadence: Contemporary Czech Jewellery' v prestižní Galerii S O v Londýně. Výstava je oficiální součástí hojně navštěvovaného festivalu designu a řemesel London Craft Week a zároveň první projekt, který v tomto rozsahu a celistvosti představí šperkový design. Výstavu organizuje České centrum Londýn jako součást oslav 100. výročí České republiky.

ČESKÝ DESIGN OPĚT NA ŠPICI
London Craft Week se opět vrací do britské metropole. Festival, který oslavuje výjimečnou britskou a mezinárodní kreativitu, letos přináší více než 200 zavedených, stejně jako začínajících designérů, tvůrců, značek a galerií z celého světa. Tak jako každoročně, i letos je v srdci London Craft Week autenticita. Tento rok se ale navíc poprvé zapojí i Česká republika. Českému centru Londýn se ve spolupráci s partnery podařilo připravit zajímavou přehlídku současného českého šperku, která v této míře a rozsahu nebyla dosud prezentovaná. Připravila se tak půda pro další uměleckou i komerční spolupráci mezi českou a britskou designovou scénou.

Některá jména designérů nebudou pro britského návštěvníka novinkou, s jinými se možná setká poprvé. České centrum Londýn však v každém případě představuje silnou sestavu. Každý z vybraných designérů je unikátní ve svém stylu a přístupu k objektu. Všichni patří k naprosté špičce ve svém oboru. Cenami ověnčené kolekce Evy Eisler, Nastassii Aleinikavy, studia Zorya, Markéty Kratochvílové a studentů ateliéru K.O.V. Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze spojuje originální pojetí šperku jako uměleckého objektu, touha posouvat hranice vyjádření tvůrčí vize a nezpochybnitelné řemeslné mistrovství.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
„Design současného českého šperku má dynamiku a půvab, které jsou pro britské prostředí přitažlivé. Myslím si, že je to i díky vynikající české tradici uměleckých řemesel v kombinaci s volnomyšlenkářským přístupem k objektu. Současní čeští výrobci šperků byli, až na pár výjimek, dosud britskému publiku neznámí. Právě to je jedním z důvodů, proč jsme nadšení ze spolupráce s Gallery S O a London Craft Week a možnosti jim představit výjimečné české tvůrce.“

SOFISTIKOVANÝ MIX
Galerie S O je prestižní soukromá galerie, která se zaměřuje na umělce tvořící na pomezí různých uměleckých disciplín – designu, umění a architektury. Dvě výstavní místnosti se během května zaplní ikonickými, čistě minimalistickými objekty Evy Eisler, provazy, krystaly a organickými šperky ze studia Zorya, futuristickými brýlemi i středověkými ilustracemi inspirovanými brožemi v podání Nastassii Aleinikavy a precizním stříbrem a dekadentními doplňky na pomezí šperku a oděvu od Markéty Kratochvílové. Zcela svébytnou část výstavy pak tvoří práce studentů ateliéru K.O.V., které v Londýně zastoupí Jakub Křelina, Alžběta Dvořáková, Eva Růžičková, Karla Olšáková a Kateřina Michálková.

Jednou z hlavních hvězd výstavy je i letošní držitelka ceny Grand Designer roku a Designer šperku roku na Czech Grand Design již zmiňovaná Nastassia Aleinikava. Nastassia zaujala Gallery S O svou nápaditou kolekcí brýlí.

 

Článek o výstavě si můžete přečíst na serveru Novinky.cz.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: