Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

V Jeruzalémě začíná výstava o Masarykovi

Při příležitosti 100. výročí založení Československa a 70. výročí vzniku izraelského státu se v budově izraelského parlamentu v Jeruzalémě dne 3.7.2018 zahajuje výstava s názvem Masaryk a Svatá země. Výstava je organizována Českým Centrem za spolupráce s Beit Knesset, s Velvyslanectvím České republiky a Velvyslanectvím Slovenské republiky v Tel Aviv.

Výstava Masaryk a Svatá země představuje na 15 panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927. 

Zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let. Výstava se dotýká i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál.

Založil Československo a jen o pár let později se rozhodl podpořit vznik dalšího státu. Tomáš Garrigue Masaryk se výrazně zasloužil o zrod současného Izraele. Na jeho práci později navázal i jeho syn Jan. Po 2. Světové válce umožnil, aby se přeživší z koncentračních táborů (přes 100tis. lidí) přesouvali do Palestiny přes území Československa. V té době toto mnohé státy neumožňovaly. Ve 40. letech také Československo dodávalo židovskému státu zbraně. Jejich první dodávka dorazila do Tel Avivu v předvečer války o nezávislost Izraele. Jednalo se o pušky, kulomety, náboje a o letadla, která vytvořila páteř výzbroje budoucí izraelské armády a umožnila odolat náporu arabských zemí. Bez této pomoci by stát Izrael zřejmě nevznikl.

Nadstandardní vztahy mezi oběma zeměmi ochladly až po komunistickém převratu v Československu. Židovský stát se navzdory očekáváním nestal dostatečně levicovým. Na pomoc Prahy ale přesto nezapomněl. Dodnes jméno Masaryk nesou ulice a náměstí téměř v každém větším izraelském městě.

Fotografie z první návštěvy tehdejší hlavy státu v zemi a i další izraelsko-české příběhy ukazuje výstava v Beit Knesset.

 

Více informací o akci si přečtěte na webu ČC Tel Aviv.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: