Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

ZPRAVA DOBRÝ, ZLEVA TANKY…: Pražské jaro 1968 v karikaturách

Karikatura je od svého vzniku považovaná za takzvané nezdvořilé umění a samozřejmě pokud se ocitne v nepravých rukou, může se stát i uměním podvratným. Přesně tak na ni bylo nahlíženo i komunistickým režimem před padesáti lety, kdy sovětská invaze potlačila v Československu Pražské jaro. Přesto se ale našli čeští a britští karikaturisté, kteří v tisku na obou stranách železné opony s humorem interpretovali dobovou politiku. České centrum Londýn ve spolupráci s Timem Bensonem z londýnské The Cartoon Picture Gallery pořádá u příležitosti padesátého výročí invaze ve vlastní galerii Vitrínka výstavu celkem 40 děl od 12 britských a českých karikaturistů. Přináší tak unikátní svědectví toho, jak danou událost viděli a vnímali nejen u nás, ale především v Británii.

V létě přesně před padesáti lety vjely sovětské tanky podporované zeměmi Varšavské smlouvy do Prahy a rozdrtily pár opojných měsíců bující politickou svobodu, kterou dnes nazýváme Pražským jarem. Svět se díval, ale přední umělci politické karikatury kreslili, a to na obou stranách železné opony. Pro britský tisk to tehdy bylo velmi důležité téma. Politické události v Československu byly na ostrovech monitorovány a prostřednictvím humoru odsuzováno vměšování do vnitřní politiky země.

“Dramatické události Pražského jara roku 1968 jsou na výstavě zachyceny naprosto ojediněle a srozumitelně. Vůbec poprvé tak můžete na jednom místě vidět publikované originální karikatury jedněch z nejslavnějších britských politických satiriků, jako byli například Illingworth, Emmwood, Cummings nebo Franklin,” říká Tim Benson z londýnské The Cartoon Picture Gallery, který je předním odborníkem na politickou karikaturu a editorem Britain’s Best Political Cartoons.

ZPRAVA DOBRÝ, ZLEVA TANKY…: Pražské jaro 1968 v karikaturách je první výstavou svého druhu využívající soukromých sbírek originálních satirických kreseb z roku 1968. Více než čtyřicet politických karikatur dvanácti umělců dokládá, jak hlavní britští i čeští ilustrátoři reagovali na politiku skrze karikaturní humor. Výstava poskytuje možnost porovnat nejen grafické styly, ale i vnímání politických událostí na opačných stranách železné opony.

…………………………………………………..

 

 

ZPRAVA DOBRÝ, ZLEVA TANKY…: Pražské jaro 1968 v karikaturách
Výstava
: 30. července - 2. září 2018
Vernisáž: pátek 27. července, 18.30 - 21.00, vstupné zdarma 
Otevírací hodiny: pondělí - pátek: 10.00 - 18.00
Adresa: Vitrínka Gallery, Czech Centre London
30 Kensington Palace Gardens, Londýn, W8 4QY

 

 

Více zde

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: