Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

OK-TGM - cesta okolo světa Romana Kramaříka

Roman Kramařík je první Čech, který se vydal na sólový let okolo světa v cesně. Ve dnech 26.-29.7.2018 se zastavil v Izraeli k příležitosti oslav 70. výročí vzniku státu Izrael a 100. výročí vniku Československa. S Romanem na cestě kolem světa letí i jména dětí z dětských domovů. Jeho návštěvu v Izraeli zorganizovalo České centrum s podporou Velvyslanectví České republiky.

Roman Kramařík, český pilot, se rozhodl oslavit 100. výročí založení Československa zvláštním způsobem - bude cestovat sám ve svém malém letadle po celém světě. Cesta začíná v České republice, první zastávka je v Bělehradě (Srbsko) a druhá je v Haifě v Izraeli ve 22:00, kde ho uvítá zástupce Českého centra v Tel Avivu. Jeho zastávka v Izraeli je symbolickou oslavou vztahů mezi Českou republikou a Izraelem a jejich výročí od založení obou zemí.
  

Česká republika a Izrael mají historicky vynikající vztahy. První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk dokonce navštívil Svatou Zemi ve 20. letech minulého století a podpořil ambice židovského národa mít svou vlastní zemi. Letadlo, kterým Roman přiletí je imatrikulováno OK-TGM. V Izraeli se Roman Kramařík setká s Avrahamem Harshalomem, pilotem a veteránem z války o nezávislost Izraele v roce 1948, který prošel vojenským výcvike společně s ostatními mladými židovskými muži v Československu jako součást pomoci, kterou Československo poskytlo státu Izrael v počáteční fázi existence. Na 27.7.  Roman navštíví i Kfar Masaryk, aby se setkal s místními.
 

Po skončení návštěvy v Izraeli bude Roman pokračovat do Jordánu a pak do Indie, Thajska, Taiwanu, Japonska, Tichého oceánu, USA, Azorských ostrovů, Velké Británie a zpět do České republiky. Přeletí 3 kontinenty, 3 oceány a stráví téměř 200 hodin v kokpitu.

 

 DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: