Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Na podzimním programu jsou česko-polské vztahy

U příležitosti oslav výročí 1918/1968 připravila Česká centra a Polský institut v Praze dvě pozoruhodné výstavy, které se v září představí v Praze. První výstava nese název Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě a představuje výběr z československého a polského designu 60. let. Co si myslí Češi o Polácích a kterak Poláci nahlížejí na Čechy odhaluje druhý projekt Spolu v bublinách. Obě výstavy začínají 7. 9. 2018, první z uvedených potrvá celé září, druhá je k vidění v galerijních prostorách v Rytířské pouze do 15. 9. 2018.

BRUSEL V PRAZE, PICASSO VE VARŠAVĚ (7. 9. – 29. 9. 2018)
Výstava se primárně skládá z předmětů každodenní potřeby, jako jsou např. porcelánové kávové servisy, vázy, mísy a popelníky, výrobky z lisovaného skla, nábytek, hračky a elektrické domácí spotřebiče. Vystavované předměty spojuje dobový styl, který pronikl do všech odvětví průmyslové výroby i všedního života, a i přes nesnáze vyplývající z politické a hospodářské situace obou států někdejšího východního bloku, dokázal sklízet úspěchy na mezinárodní scéně.

V podstatě všichni českoslovenští a polští designéři, jejichž tvorba je na výstavě zastoupena, byli za poslední půlstoletí takřka zapomenuti, a to nejen v zahraničí, ale také ve vlastní zemi. V současné době se však ukazuje, že mnohé z jejich návrhů dokáží i dnes zaujmout svěžestí svých nápadů
a neotřelým zpracováním, pokrokovostí technického řešení a nadčasovou vizualitou.

Shromážděná kolekce předmětů, které změnily podobu polských a československých domácností, poskytne návštěvníkům výstavy zajímavý pohled do historie a dá jim také možnost srovnat nejzajímavější příklady dvou sousedních škol průmyslového designu.  Tento výstavní projekt byl v rámci oslav výročí s  úspěchem představen na moskevském veletrhu Design Next 2018, pod vedením Českého centra Moskva a ve spolupráci s Polským kulturním centrem Moskva. Po svém představení v Praze výstava poputuje dál a bude ke zhlédnutí např. v Miláně, Sofii a ve Vídni.

SPOLU V BUBLINÁCH, ANEB ČEŠI O POLÁCÍCH A POLÁCI O ČEŠÍCH (7. – 15. 9. 2018)
Čeští a polští hrdinové spolu v komiksových bublinách! Speciální rozšířená verze putovní výstavy připravená přímo pro Galerii Českých center představí výběr nejzajímavějších prací ze soutěže Polského institutu v Praze a Českého centra ve Varšavě, vyhlášené u příležitosti stého výročí samostatnosti obou států. Češi kreslili o Polácích, Poláci o Češích.

 

Výstavy jsou součástí připomínkových akcí sPOLeCZně: polsko-česká výročí 1918–2018, které budou v Praze probíhat od 7. do 15. září.

PROGRAM AKCÍ

7. 9. / Spolu v bublinách. Češi o Polácích, Poláci o Češích: superhrdinové v komiksu / do 15.9.
Design 60. let: Československo a Polsko / do 30.9.
Zahájení výstav připravených ve spolupráci s Českými centry / Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1

10. 9. / 16:00 / sPOLeCZně: Půl století polsko-českých vztahů 1968—2018
Vernisáž venkovní výstavy před kostelem sv. Ludmily / náměstí Míru, Praha 2, vstup volný


10. 9. / 17:00 / Živé pochodně:  filmově-diskuzní večer věnovaný Ryszardu Siwiecovi, Sándoru Bauerovi a Janu Palachovi / Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1, vstup volný

11. 9. / 20:00 / 3Kino uvádí: Via Carpatia /Kino Atlas, Sokolovská 1, Praha 8, vstupenky na www.kinoatlas.cz

12. 9. / 19:00 / Polský jazz 1918–2018 v rámci Jazzbit - Mladí ladí jazz
Młynarski Masecki Jazz Band / IRCHA Clarinet Trio / Mikołaj Trzaska & Petr Vrba
JazzDock, Janáčkovo nábřeží, Praha 5, vstupenky na www.mladiladijazz.czwww.jazzdock.cz

14. 9. / 9:30—16:00 / sPOLeCZně v Evropě: Poláci a Češi 1918–2018 / mezinárodní konference o minulosti, současnosti a budoucnosti polsko-českých vztahů v evropském kontextu / Černínský palác, Loretánské nám. 5, Praha 1, vstup volný, registrace nutná na: program.praga@instytutpolski.org

14. 9. / 19:00 /Slavnostní koncert ke společnému 100. výročí / vstup s pozvánkou

sPOLeCZně na vlnách Vltavy / polské programy na ČRo Vltava 8.—15. 9. 2018
Zvláštní příloha Týdeníku Echo věnovaná polsko-českému 100. výročí vychází 6. 9. 2018

 

 

 

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: