Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

5. sezóna českého designu v New Yorku je zahájena - Nový (z)boží 2010!

Ve středu 20. dubna se otevřela v Českém centru New York v prostorách České národní budovy výstava Nový (z)boží 2010! České centrum New York tak již 5. rokem „přináší“ český design do New Yorku v rámci Design Weeku. Výstava, kterou pořádá České centrum New York a Design Cabinet CZ, bude přístupná do 26. května 2011.

“Překvapil mě zájem Američanů, kteří mají atraktivní design v desítkách galerií. Přesto se o práce studentů velmi adresně zajímali“, říká kurátorka výstavy Lenka Žižková.
Výstava Nový (z)boží 2010! je složena z vítězných prací prestižní soutěže Studentský design, kterou každoročně vyhlašuje Design cabinet CZ a při níž je také udílena Cena generálního ředitele Českých center.

Velké pozornosti se v průběhu vernisáže těšilo interaktivní svítidlo Tvor, které osobně představil vítěz národní ceny Jindřich Vodička. “ Tvor – svítidlo, které putuje, vyhledává tmavá místa v prostoru a osvětluje je, se lišilo od ostatních návrhů svým přesahem z designu do interaktivního a konceptuálního umění.Tvor nezůstává na místě, kde bychom si ho jako svítidlo představovali, ale vydává se hledat další a další tmavá místa, která by osvětlit a jeho hledání nikdy nekončí. Je zábavným společníkem, který na první pohled připoutá pozornost všech okolo,“ popisuje svou vítěznou práci Jindřich Vodička.

 V rámci vernisáže se uskutečnila také panelová diskuze “Český design dříve a nyní“. Živé diskuze, zabývající se stavem současného českého designu, jeho kontinuitou a vztahem k minulosti a tradičním motivům, se zúčastnila kurátorka výstavy Lenka Žižková, vítěz soutěže Jindřich Vodička a student grafického designu Jiří Toman. Diskusi moderovala Katerina Kyselica, editorka Czechdesign.cz a členka dramaturgické rady Českého centra.

Česká centra a český design
Další akcí Českého centra New York bude podpora účasti skláře Zdeňka Lhotského ze Studia Pelechov na mezinárodním veletrhu současného nábytku International Contemporary Furniture Fair, který proběhne ve dnech 14.-17. května.  Česká centra prostřednictvím své sítě aktivně podporují prezentaci českého designu v zahraničí. Výstava Nový (z)boží 2010! putuje prostřednictvím Českých center po světě. Po New Yorku se představí v Mnichově, Bukurešti a Vídni. Vítěz soutěže Jindřich Vodička navíc dostává od generálního ředitele Michaela W. Pospíšila stáž v jednom z vybraných Českých center. 


Kontakt pro další informace

České centrum New York, Jan Žahour, zahour@czechcenter.com; Tel.: +1 646 422 3399,

ČESKÁ CENTRA, PRAHA
Oddělení komunikace Českých center
Ivana Síglerová
 tel.: 234 668 251       
GSM: 725 890 029
e-mail: siglerova@czech.cz
komunikace@czech.czDOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: