Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Americké miniturné spolku Kašpar

Spolek Kašpar se na podzim chystá uvést ve Spojených státech amerických inscenaci hry Václava Havla Audience s Janem Potměšilem a Tomášem Kargrem v rolích Vaňka a Sládka. Tři představení Audience, budou postupně ve Washingtonu, New Yorku a Chicagu. Představení jsou součástí oslav 30. výročí Sametové revoluce.

Představení Audience se odehrají v češtině s anglickými titulky 2. října na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, 4. října v Bohemian National Hall v New Yorku jako součást festivalu Rehearsal for Truth v předvečer výročí narození Václava Havla a 6. října v Chopin Theatre v Chicagu. Po všech představeních budou následovat besedy s diváky. Spolek Kašpar do USA pozvalo České centrum New York, Nadace Knihovny Václava Havla, český zastupitelský úřad ve Washingtonu, generální konzuláty v New Yorku a v Chicagu stejně jako krajané z Chicaga.

Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina ocenil to, že se soubor vydá na tak intenzivní turné: „Tři představení a mezi tím přelety, přejezdy, změna času a prostředí během krátké doby, to jsou výzvy, které na malý soubor ve Spojených státech čekají. Jan Potměšil je neodmyslitelně spojen se sametovou revolucí, je symbolem odhodlanosti celého národa vzepřít se a nasadit všechny své síly pro změnu naší země v demokracii. Audience Jakuba Špalka není samozřejmě první, kterou mají diváci v USA v posledních letech možnost spatřit, oba herci jí ale dali neopakovatelný náboj, opravdovost a aktuálnost, která v dnešní době vyznívá velmi výrazně.“

Audience měla premiéru v březnu 2001 v Divadle v Celetné jako součást širšího projektu Na Havla! v době, kdy byl Václav Havel prezidentem ČR. Od roku 2013 se hraje ve studiovém prostoru Spolku Kašpar, nejprve v Bytovém divadle Ferdinanda Vaňka, poté v Klubovně. Jakub Špalek je režisérem inscenace.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: