Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České filmy na Mezinárodním festivalu filmů o lásce v Monsu

Třetí únorový týden ovládne město Mons již 31. ročník Mezinárodního festivalu filmů o lásce. Letošní rok bude výjimečný zejména pro českou kinematografii. Města Mons a Plzeň jsou vyhlášena Evropskými hlavními městy kultury roku 2015. Díky spolupráci s Českým centrem v Bruselu, Zastoupením Plzeňského kraje v Bruselu, Plzní 2015 a Českým filmovým centrem festival nabídne širokou škálu celovečerních i krátkometrážních filmů z české produkce.


PROMÍTÁNÍ FILMŮ I DEBATY S ČESKÝMI HOSTY

Mezinárodní festival filmů o lásce v Monsu se bude konat od 20. do 27. února 2015 v kinech Imagix Mons a Plaza Art. „Český film není na festivalu v Monsu poprvé, ale díky naší spolupráci s Plzeňským krajem a Plzní 2015 je letošní česká nabídka opravdu štědrá,“ pochvaluje si spolupráci Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra Brusel. „Vzhledem k probíhajícím oslavám Mons 2015 Evropské město kultury se také festival bude těšit většímu zájmu belgického i francouzského publika, jelikož Mons je skoro na hranici s Francií, dodává Kristina Prunerová.

Hlavní hvězdou českého programu bude Jiří Menzel, který na festivalu uvede své snímky Ostře sledované vlaky a Donšajni. Režisér se po promítání zúčastní debaty a uvítací recepce věnované české kinematografii. Scénárista Luboš Smékal přijede představit film Díra u Hanušovic a mezi dalšími hosty se objeví i režisér Rudolf Havlík s filmem Zejtra napořád či Jan Macola, producent snímku Cesta ven. Proběhne též konference na téma „Kinematografie Miloše Formana aneb film jako prostředek svobody projevu“ a na ni naváže promítání filmu Lásky jedné plavovlásky. Program obohatí i sekce filmů pro děti a Masterclass pod vedením Marka Beneše, jenž po otci zdědil loutky Pata a Mata, a Tomáše Eiselta.


DOPROVODNÉ AKCE PŘEDSTAVÍ ČESKOU KULTURU

Po dobu trvání festivalu se Lotto Mons Expo promění v „Ciné-Village“, kde se diváci budou moci setkat s režiséry, herci a vůbec milovníky filmu anebo se připojit k některým připraveným akcím, mezi kterými nebudou chybět výstavy, konference či představení.

V úterý 24. února zde proběhne oficiální recepce, po níž bude následovat večírek věnovaný kulturám, jenž bude letos zaměřen na kulturu českou. Návštěvníci budou moci ochutnat české speciality a poslechnout si českou hudbu v podání plzeňské kapely Muerta Mente. Recepci i večírek spoluorganizuje Zastoupení Plzeňského kraje v Bruselu.

 
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ V MONSU

Mezinárodní festival filmů o lásce v Monsu byl založen již v roce 1984 s cílem shromažďovat a prezentovat nejnovější objevy experimentální i populární kinematografie.

V současné době patří k nejstarším frankofonním festivalům. Rovněž se řadí mezi špičku v oblasti inovace, atraktivity a mezinárodního ohlasu.

Oficiální stránky festivalu: www.fifa-mons.be/fr


PROGRAM

Přehled českých filmů, které se budou během FIFA 2015 promítat, naleznete na stránkách Českého centra v Bruselu:

http://brussels.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/filmovy-festival-fifa-2015-v-monsu/

 

Kontakt pro novináře:
Lenka Zenklová
České centrum Brusel
T: +32 479 372 336
E: zenklova@czech.cz


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: