Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

To nejlepší z Ji.hlavy míří do Bruselu

Brusel, 28. ledna 2013: České centrum v Bruselu společně s poslankyní Evropského parlamentu Zuzanou Brzobohatou, Zastoupením Kraje Vysočina v Bruselu, městem Jihlava a artovým kinem Cinéma Nova vás srdečně zvou na Ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava, které proběhnou v Bruselu ve dnech 31. ledna 2013 – 3. února 2013. Zahajovací snímek bude promítán v prostorách Evropského parlamentu a v kině Cinéma Nova, ostatní filmy budete moci shlédnout pouze v Cinéma Nova.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Ozvěny představí celkem devět filmů z čtyř hlavních festivalových soutěží 16. ročníku jihlavské přehlídky dokumentárních filmů, která proběhla v říjnu 2012. Z českých filmů se objeví výherní snímek „Pevnost“ od Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše, který ukazuje totalitní realitu v dnešním Podněstří, a také krátký snímek Stopa mladé dokumentaristky Agáty Foukalové. Dále to budou snímky z Chorvatska, Dánska, Srbska, Ruska, Francie či Severní Korey, které se dotýkají různých témat – lidská práva, studentské či umělecké revolty, politického útlaku ale i každodenní scény ze života po celé zeměkouli.

Jsme rádi, že můžeme v Bruselu ukázat alespoň zlomek skvělé dokumentární tvorby, která se každoročně schází v Ji.hlavě. V Belgii nemá dokument vydobyté tak dobré místo vedle hraných filmů jako v ČR a o to více jsme rádi, že jihlavské dokumenty ukážeme v kině NOVA,“ dodává k festivalu ředitelka Českého centra v Bruselu, Kristina Prunerová.

Součástí festivalu budou také debaty s režiséry vybraných filmů. Účast přislíbili režisér filmu „Pevnost“ Lukáš Kokeš, Jero Yun, režisér filmu „Hledáme Korejce ze severu“ pojednávající o dvojjedinosti Severní a Jižní Koreje, a Caroline Sascha Cogez, režisérka filmu „Zpívá“, dokumentu o bhútánské dívce, jež si v hlavním městě hodlá naplnit své pěvecké ambice v estrádním pořadu.

 „Kraj Vysočina je partnerem festivalu Ji.hlava už od samého začátku a jsme moc rádi, že můžeme pomoci jeho prezentaci i v Bruselu,“ říká k Ozvěnám bruselská zástupkyně kraje Vysočina, Martina Tomšů Richtová.

Tisková zpráva ke stažení zde:

Více o Ozvěnách v Bruselu nalznete zde: http://brussels.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/ozveny-jihlavy-2013/

Více o MFDF Jihlava 2013: http://www.dokument-festival.cz/

Oficiální stránky Cinéma Nova: http://www.nova-cinema.org/

Kontakt pro tisk: Kristina Prunerová, prunerova@czech.cz, tel: +32 479 490 493


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: