Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Jeden svět již pošesté v Bruselu

České centrum Brusel se podílí na šestém ročníku mezinárodního festivalu Jeden svět v Bruselu, který v období 14. a 23. května představí 18 nových dokumentárních filmů zaměřených na různé lidskoprávní a společenské otázky, se kterými se potýkají země celého světa.

Po promítání filmů budou následovat panelové diskuze, jichž se zúčastní politici, lidskoprávní aktivisté a představitelé mezinárodních nevládních organizací.

Kristina Prunerová, České centrum  Brusel: „Jeden Svět je v Bruselu opravdovou filmovou událostí a jsem ráda, že již pošesté budou mít diváci příležitost zhlédnout téměř dvě desítky nových dokumentárních filmů doplněných o panelové debaty.“

Festival Jeden svět v Bruselu je pořádán Člověkem v tísni ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu, Stálým zastoupením České republiky při Evropské unii, organizací Human Rights and Democracy Network, centrem pro krásná umění Bozar, Goethe institutem a Evropským parlamentem.

Stejně jako v Praze má letošní ročník festivalu název Protesty, nepokoje, revolta a zaměří se na protesty především mladých lidí, které se odehrávají po celém světě, ale mají společný cíl – ukázat rostoucí nespokojenost mladých lidí s vládnoucím systémem. Není to pouze případ arabského světa, stejné protesty se odehrávají i v zemích, které mají dlouhou demokratickou tradici.

Lidská práva jsou ústředním bodem zahraniční politiky České republiky, proto jsme velmi rádi, že festival Jeden svět prezentuje tyto problémy právě filmy tak vysoké kvality, navíc zaměřené na konkrétní otázky. Jeden svět v Bruselu je jedním z nejdůležitějších bodů našeho programu,“ říká Milena Vicenová velvyslankyně Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii.

Festival se koná pod záštitou Martina Schultze, předsedy Evropského parlamentu a paní Mileny Vicenové, velvyslankyně Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii. Festival rovněž navázal partnerské vztahy s dalšími kulturními událostmi podobného zaměření. Jedná se haagský festival Movies that Matter, bruselský Festival des Libertés a organizaci UNRIC Brussels.

Porota jednoho bruselského festivalu Jeden svět je zodpovědná za výběr vítězného filmu z devíti soutěžních dokumentárních filmů. Letošní porota se skládá z následujících osobností: Victoria Pirker, z organizace Human Rights Without Frontiers; David Nichols, představitel Amnesty International a Yin Myo , aktivistka zaměřující se na práva žen pocházející z Barmy.

Mezi účastníky debat se objeví režiséři jako například Petr Lom, režisér filmu „Back to the Square“ (Zpět na náměstí) o revoluci v Egyptě, anebo Mervi Jurkonnen, režisér filmu „After Life – 4 stories of torture“ (Příběhy mučení). Na debaty přijedou také aktivisté z cílových zemí, aby svědčili přímo o událostech v jejich oblasti. Haitham al-Maleh je prominentní syrský aktivista a bývalý soudce několikrát vězněný za své aktivity na poli lidských práv. Do Bruselu přijede na debatu po filmu „Sýrie uprostřed povstání“. Igor Kalyapin je významný ruský aktivista působící v „Komisi proti týrání“ v Nižném Novgorodu, který přijede k filmu „Barzakh“ o současné situaci v Čečensku. Debbie Stothard je zástupce generálního tajemníka mezinárodní organizace FIDH, která se dlouhodobě zabývá situací v Barmě a bude se účastnit debaty k filmu „Voice of Burma“. Z Prahy přijede na festival také ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a zúčastní se debat k zemím, ve kterých Člověk v tísni působí. Za festival Jeden svět přijede i jeho ředitelka Hana Kulhánková a krátce představí festival probíhající v Praze. Součástí programu bude i sekce českých dokumentů, ve které se představí dokument o globalizaci od Víta Janečka „Závod ke dnu“ nebo „Ženy SHR“ o dopadech těžby uhlí na životní prostředí představeno osudem dvou žen opačných názorů.

Program letošního festivalu Jeden svět v Bruselu je dostupný na: www.czechrep.be/oneworld


Kontakty pro další informace:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz    

Kristina Prunerová
České centrum  Brusel
IP: +420 234 668 314
prunerova@czech.cz

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: