Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Amerika, Vratné lahve, Český sen. V Bruselu začal Rok českého filmu v kině Styx

ČC Brusel, 31. 01. 2014: V Belgii začal „Rok českého filmu". V pořadí 3. ročník filmové události, stejně jako oba předchozí, organizuje České centrum Brusel. Přehlídka odstartovala v kině Styx filmem Milana Šteindlera „Díky za každé nové ráno". V průběhu nadcházejících devíti měsíců se bruselská veřejnost seznámí s tvorbou předních českých režisérů: Vladimíra Michálka, Věry Chytilové, Petra Zelenky, Ondřeje Trojana a pětice dalších. Rok českého filmu v kině Styx představí celkem devět českých filmů natočených po roce 1989. Partnerem přehlídky je Zastoupení Středočeského kraje v Bruselu a Olomoucký kraj.

ČESKÝ FILM  V BRUSELU
Filmový festival s názvem Rok českého filmu v kině Styx vznikl v roce 2011 z iniciativy Českého centra Brusel. Impulsem k zahájení filmové události, která se během tří let stala respektovanou součástí programu Českého centra, byla snaha seznámit bruselské publikum s českou kinematografií. Během své existence se stal festival vyhledávaným hlavně mladým publikem. Kino Styx v bruselské čtvrti Ixelles zaměřuje svůj program na současnou filmovou tvorbu. Během konání festivalu se zde představilo již bezmála 20 celovečerních hraných filmů. Loňský ročník zaznamenal více než 400 návštěvníků a desítky mediálních ohlasů. Filmy jsou promítány v původním znění s anglickými titulky. Do letošního výběru se dostaly snímky, které vzbudily pozornost české veřejnosti a jsou ceněny také odbornou kritikou.

DALŠÍ FILMOVÝ POČIN ČESKÉHO CENTRA BRUSEL
„Úspěch předchozích dvou ročníků festivalu českých filmů ve STYXu potvrdil, že český film představuje fenomén, který zaznamenává širokou odezvu nejen doma, ale i v zahraničí. Bruselské návštěvníky prostě zajímá. Filmová přehlídka tvorby vzniklé po roce 1989 zde bude v této míře a rozsahu představena poprvé. Vedle účasti na filmových festivalech se České centrum Brusel zasazuje také o samostatné projekce českých dokumentárních, hraných, či animovaných filmů."  Sdělila Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra Brusel.

Program je každoročně vybírán týmem Českého centra Brusel. Výběr prezentovaných snímků nebyl náhodný. Organizátory vedla snaha přiblížit atmosféru v České republice po roce 1989, zároveň chtěli komplexně představit snímky reprezentující porevoluční tvorbu v české kinematografii.

„Český film přináší belgickému publiku pohled na českou společnost a společenská témata z různých úhlů pohledu a belgický divák tak může obohatit svůj pohled na Českou republiku, její kulturu, historii i současnost. Děj některých filmů se odehrává i v prostředí Středočeského kraje jako je tomu například u filmu Lidice. Téma, zpracované v tomto filmu je velmi silné, nepochybuji o tom, že v divácích zanechá intenzivní dojmy. Věřím, že seznámení s českým filmem povede i ke zvýšení zájmu publika o Českou republiku a její kraje, zejména o kraj Středočeský", dodává Dana Krutinová ze Zastoupení Středočeského kraje  v Bruselu.

DEVĚT FILMŮ DEVÍTKY ČESKÝCH REŽISÉRŮ
Rok českého filmu v kině Styx zahájil v pondělí 27. 1. 2014 snímek Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno, po něm přicházejí na řadu další. V únoru zhlédnou bruselští návštěvníci film Amerika (režie Vladimír Michálek), v dalších měsících přicházejí na řadu Karamazovi (režie Petr Zelenka), Vratné lahve (režie Jan Svěrák, Dědictví aneb Kurvahošigutntág (režie Věra Chytilová), Lidice (režie Petr Nikolaev), Občanský průkaz (režie Ondřej Trojan), Rodina je základ státu (režie Robert Sedláček). Sérii uzavírá Český sen (režie Vít Klusák, Filip Remunda).

Do celoroční propagace českých filmů v Bruselu se letos znovu zapojil Olomoucký kraj. „Olomoucký kraj opakovaně podporuje Rok českého filmu v Bruselu a snaží se prostřednictvím nových českých snímků přiblížit mezinárodnímu publiku český jazyk a kulturu," uzavírá zástupkyně Olomouckého kraje v Bruselu Michaela Vráželová.

***

Česká centra v oblasti filmové tvorby

  • Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách.
  • Zprostředkovávají spolupráci a vytvářejí síť dlouhodobých partnerství se zahraničními filmovými organizacemi.
  • Jsou stálým partnerem prezentace české filmové tvorby v zahraničí.
  • Podporují účast českých filmů na mezinárodních festivalech.
  • Propagují filmy prostřednictvím širokého spektra zahraničních kontaktů, na webových stránkách, e-newsletterech, sociálních sítích.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí propropagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Kontakty pro novináře:

Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030
E:jungwirthova@czech.cz

České centrum Brusel
Kristina Prunerová, ředitelka ČC Brusel
IP: + 420 234 668 314
E: prunerova@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení zde:


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





PARTNEŘI: