Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Rozhovor s novou ředitelkou Českého centra Budapešť Lucií Málkovou

České centrum Budapešť vede od 1. 5. 2015 letošního roku Lucie Málková. Na postu ředitele vystřídala Michala Černého.

Lucie Málková (*1983) je původní profesí divadelní režisérkou. V roce 2008 absolvovala činoherní režii na pražské DAMU a ve stejném roce založila spolek Divadlo Unlimited, který se programově věnuje mezinárodním koprodukčním projektům a organizaci divadelních festivalů. Za šest let divadelní praxe vytvořila přes patnáct inscenací v ČR i v zahraničí. Mluví maďarsky, anglicky a francouzsky. Věnuje se publikační činnosti. Od roku 2013 žije v Maďarsku.

S jakou koncepcí přicházíte do Českého centra Budapešť?

Vize, z níž moje koncepce vychází, je jednoduchá i složitá zároveň: ukázat, že česká kultura není jen pivo, Hrabal a Menzel. Tyto tři veličiny jsou samozřejmě neoddělitelnou součástí české kultury a v žádném případě je nechci zpochybňovat, zvláště pak, když je Maďaři téměř považují za své. Ale přece jen vidím dvě jiné výzvy: jednak představit a propagovat současné české tvůrce všech uměleckých žánrů a dále prezentovat žijící i nežijící významné české osobnosti, které doslova ovlivnily to, jak dnešní svět vypadá. Jeden a aktuální příklad za všechny: Jan Hus. Další důležitou součástí koncepce je důraz na aktivní účast. Podle mého názoru by České centrum nemělo fungovat jen jako výkladní skříň našich úspěchů, ale mělo by také podporovat vzájemnou spolupráci a vytvářet příležitosti. Skrze soutěže, workshopy a rezidence bych chtěla Maďary nejen inspirovat, ale také je aktivizovat.  Posledním, ovšem neméně důležitým bodem, je pak decentralizace. Sídlíme sice v Budapešti, ale regionální, veskrze univerzitní města mají obrovský potenciál. Maďarsko má navíc ještě jedno specifikum: více než dva miliony Maďarů žijí v Rumunsku, na Slovensku a v Srbsku. Měla jsem možnost navázat kontakty v těchto oblastech.

Jaká je vaše profesní minulost?

Jsem divadelní režisérka, absolvovala jsem DAMU v roce 2008 a od té doby jsem pracovala na volné noze v různých českých divadlech. Hned po škole jsem dostala pozvání jet režírovat do Maďarska a pak jsem se tam ještě dvakrát vrátila s vlastními projekty. Hned při prvním z těchto projektů jsem potkala svého současného partnera, budoucího manžela, za kterým jsem se v roce 2013 odstěhovala do Budapešti.

S jakými představami vstupujete do známého prostoru?

Díky tomu, že už třetím rokem žiji v Budapešti a s Českým centrem Budapešť jsem spolupracovala v rámci několika akcí, mám vcelku představu o možnostech této instituce i o maďarském publiku. Vím, že česká kultura je dlouhodobě oblíbená a pořádané akce navštěvované.  Přesto je mnoho věcí, které se dají zlepšit – vzbudit zájem o českou republiku mezi mladou generací, získat partnery i sponzory pro větší a náročnější akce nebo participovat na visegrádských a evropských projektech.

Jak zhodnotíte praxi z minulosti?

Jakožto režisér musíte hlídat každý detail a zároveň vidět věc komplexně a v souvislostech. Tahle dvojí optika je stejně použitelná i pro vedení Českého centra. Každá akce, kterou organizujeme, je unikátní a vždy je potřeba k ní přistoupit kreativně a nespoléhat se na osvědčené modely. Ano, věrné publikum máme, ale tak jako v divadle bychom ho měli umět překvapovat. Zároveň by se člověk měl jednou za čas zastavit, ohlédnout se a položit si otázku, zda všechny ty jednotlivé akce dávají dohromady smysluplný celek a odpovídají oné vysněné vizi.  Doufám také, že se mi podaří zúročit divadelní kontakty, které jsem za poslední tři roky v Maďarsku získala. V příštím roce bych například ráda iniciovala Noc literatury a získala pro tento projekt co nejvíce zajímavých maďarských herců, se nimiž jsme měla tu čest spolupracovat. Co naplat, slavná jména mají potenciál přitáhnout publikum i pozornost médií a to akce, jakou je Noc literatury, potřebuje. 

Jaká jsou klišé a představy o Češích, které by bylo dobré nabourat? 

Na to je těžké odpovědět, protože se to liší člověk od člověka.  Když se bavím s lidmi, kteří nejsou nějak zainteresováni do české kultury, vychází z toho dvě věci: starší generace stále mluví o Československu, pro mladší generaci Česká republika = pivo. Takže by bylo dobré té mladší generaci vysvětlit, že máme třeba i výborné spisovatele nebo filmy a dokonce už máme nápad, jak to udělat.

Jaký je obraz ČR v Maďarsku?

V současné chvíli je Maďarsko hodně uzavřené do sebe. Souvisí to s politickou situací i s ekonomickou krizí, kterou Maďarsko prošlo a která dotkla se bez výjimky každé rodiny. Současná vláda se snaží následky této krize řešit a ne vždy to dělá elegantním způsobem. Maďarská společnost je hodně polarizovaná a média se do velké míry věnují domácím problémům. Tu a tam proběhne zpráva o dění v ČR, ale musí to být takové věci jako přírodní katastrofy nebo pády vlády.

Bude složité naplnit vaši vizi?  

Kdyby to nebylo z podstaty složité, nemělo by to smysl. Mám ráda výzvy a zdánlivě nesplnitelné úkoly. Navíc vím, že tady v Budapešti mám tým, o který se můžu opřít. Prvním velkým projektem bude příznačně třídenní přehlídka českého divadla. Přivezeme samé skvostné inscenace jako například Korespondenci V+W z Divadla Na zábradlí. Poslední dva týdny si ale všichni lámeme hlavu, jak nalákat maďarského diváka na něco zcela neznámého a ještě k tomu v cizím jazyce. Naplnit tři večery, celkem 1200 míst, to je dobrý úkol na začátek.

Petra Jungwirthová

 


České centrum Budapešť  

České centrum v Maďarsku bylo založeno v roce 1953, řadí se historicky k nejstarším centrům rozsáhlé sítě. Každoročně organizuje desítky kulturních událostí, výstav, koncertů, literárních setkání.  Svou strategii zaměřuje na propojování aktivit českých a maďarských umělců.  Zvyšuje podíl akcí pořádaných ve spolupráci s místními partnery (Nakladatelství HVG, Festival Titanic, HBO Hungary, Středoevropská univerzita).

www.czechcentres.cz/budapest

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu
na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová. 

 

Kontakt pro novináře:

Česká centra - ústředí  
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center 
M: +420 725 890 030

EM: jungwirthova@czech.cz


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: