Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

POSTER IS NOT DEAD!

09.10.2014: V roce 2012 představilo České centrum v Bukurešti výstavu stovky originálních československých filmových plakátů z 60. až 80. let ze sbírky Terryho ponožek. Kurátorský výběr zachycoval unikátní období v historii grafického designu. Reciproční výstava plakátů, která je k vidění od 10. 10. do 10. 11. 2014 v kině Světozor, představuje práce mladých umělců z Rumunska.

OD UMĚNÍ K MARKETINGU

Zásluhou Českého centra v Bukurešti se před necelými dvěma roky podařilo představit rumunské veřejnosti výstavu originálních československých filmových plakátů. Výstava přibližovala historii grafického designu v době, kdy filmový plakát neměl charakter nástroje marketingové komunikace. Historickou proměnu jedné z forem uměleckého zpracování transformovanou do nástroje marketingové komunikace komentuje René Kubášek, ředitel Českého centra Bukurešť: „Po roce 1989 nastává nová situace. Autorské filmové plakáty zmizely zároveň s globalizací filmového průmyslu a produkčních společností, které dodávají plakáty spolu s filmem a dodržují přitom standardní šablony, bez velkého prostoru pro kreativitu.“  

Výstava českého plakátu měla v rumunské metropoli velký úspěch, a tak se zrodil nápad porovnat situaci s Rumunskem, kde byl vývoj poněkud odlišný. Za minulého režimu zde neexistoval ekvivalent Ústřední půjčovny filmů, který by umělcům poskytl takový prostor.

POSTER IS NOT DEAD!

Dnes již v Rumunsku vyrůstá nová generace mladých talentovaných grafických designérů a s řadou z nich České centrum Bukurešť spolupracuje. Z tohoto důvodu se organizátoři úspěšné přehlídky rozhodli obnovit původní námět a představit filmový plakát, tentokrát však formou reciproční výstavy představující tvorbu mladých rumunských autorů.  Tak vznikla výstava Poster Is Not Dead! Slavnostní vernisáž se koná 10. 10. 2014 v 18 hodin v kině Světozor. Zde bude k vidění až do poloviny listopadu.

SVOBODNĚ TVOŘIT

Výstava představuje výběr 42 rumunských plakátů, které vytvořili studenti Národní umělecké univerzity (UNArte) v Bukurešti, Západní univerzity v Temešváru a Univerzity umění a designu v Kluži. Charakteristickým rysem této ojedinělé přehlídky je absolutní tvůrčí svoboda. Výstavu organizuje České centrum Bukurešť společně s Terryho ponožkami, Národní uměleckou univerzitou (UNArte) v Bukurešti, Západní univerzitou v Temešváru (Universitatea de Vest) a Univerzitou umění a designu v Kluži (Universitatea de Arta şi Design).  V rámci výstavy bude představen výběr oceňovaných plakátů z akcí Českého centra v Bukurešti z let 2011–2014. V 19 hodin bude v Malém sále kina Světozor promítnut úspěšný rumunský dokument „Where are you, Bucharest?“ režiséra Vlada Petriho (2014).

 

 


ČESKÁ CENTRA

 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: