Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Café Ahoj láká Berlíňany na českou literaturu

Až se za dva týdny otevřou brány mezinárodního knižního veletrhu v Lipsku, bude to pro tuzemské spisovatele jedinečná šance se zviditelnit. Česko letos vystoupí v roli hostující země a při té přiležitosti představí na sedmdesát nových překladů české literatury do němčiny. Německá veřejnost má však možnost setkat se s díly i autory už nyní. České centrum v Berlíně o víkendu otevřelo literární kavárnu, která právě na lipský program láká. Berlínské veřejnosti Café Ahoj v průběhu následujících pěti týdnů představí přes dvě desítky českých spisovatelů a básníků spolu s překladateli a hudebníky, kteří s jejich tvorbou pracují. Na návštěvníky čeká kromě kávy a autorského programu i výstava ilustrací z tuzemského festivalu LUSTR a pop up knihkupectví.

Česká centra pro spolupráci na projektu oslovila českou firmu Mama Coffee, obsluhu kavárny tak zajišťují profesionální baristé z Prahy. Design kavárny připravil brněnský interiérový architekt Martin Hrdina, který je zároveň autorem českého stánku na samotném veletrhu v Lipsku. ‚A stejně jako kolegové připravující českou prezentaci v Lipsku pracujeme s jejich námořnickým pozdravem Ahoj! Hodně lidí si ho s Českem spojuje a přeneseně je to i pozvánka k moři nových překladů, které na německé čtenáře čekají,„ vysvětluje ředitel Českého centra Berlín Tomáš Sacher.

Literární kavárna se v prostorách Českých center otevřela vůbec poprvé, jde tedy svého druhu o experiment. Berlínský prostor je pro ni ale ideální. Centrum sídlí spolu s českou ambasádou v prostorné brutalistické budově manželů Věry a Vladimíra Machoninových (mj. obchodní dům Kotva, Hotel Thermal v Karlových Varech) v centru německé metropole. Stavba je sama o sobě výrazná a pro interiér kavárny nabídla i možnost z části využit jedinečný původní nábytek navržený samotnými architekty.

Česká literární kavárna zůstane v Berlíně do 4. dubna, poté uvolní místo původní galerii. Podle organizátorů je však už nyní pravděpodobné, že nepůjde o poslední podobný projekt. Stejně tak česká role v Lipsku neskončí samotným veletrhem za dva týdny. Pro Lipsko naplánovali organizátoři české účasti v čele s Moravskou zemskou knihovnou celý Český rok, zahrnující v součtu několik set partnerských akcí. Více info na www.ahojleipzig2019.de A zmíněné moře nových překladů dává i dobrou šanci, že se česká literatura stane u našich sousedů výrazně žádanějším artiklem.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: