Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra ve světě připomínají 100 let od narození vědce Otto Wichterleho

Výstavou Otto Wichterle: Příběh kontaktní čočky a řadou dalších aktivit připomenou Česká centra v zahraničí význačné jubileum českého chemika a vynálezce Otto Wichterleho. Slavný český vědec by 27. října oslavil 100. narozeniny. Rozsáhlá prezentace mapující život a dílo vznikla ve spolupráci s Akademií věd ČR již v roce 2011 při příležitosti 50. výročí vynálezu měkkých hydrofilních kontaktních čoček. První ze zastávek putovního projektu byla Česká republika. Rok 2013 odstartoval rozsáhlou mezinárodní zahraniční prezentaci konanou pod záštitou prof. Jiřího Drahoše, předsedy AV ČR. Osobnost Otto Wichterleho si tak mohli návštěvníci připomenout na Slovensku, v Bulharsku, Itálii, i Japonsku, další zastávkou je Španělsko.

Začátkem roku 2013 odstartovala jedna z nejrozsáhlejších přehlídek, kterou připravila Česká centra v oblasti vědy a výzkumu. Prezentační projekt „Příběh kontaktní čočky" totiž nemapuje pouze genezi unikátního objevu, ale připomene též osobnost slavného chemika Otto Wichterleho. Přehlídka je rozdělena do dvou vyvážených celků zaměřujících odborníky i širokou veřejnost. V rámci popularizační části se návštěvníci mohou těšit na animovaný film nebo komiks. Pro odborníky je určen katalog, který při příležitosti 100. výročí narození vydala Česká centra. Pozornost budí replika jednoho z prvních čočkostrojů. Exponát tvoří nedílnou součást výstavy.

Mezinárodní projekt Českých center byl v květnu letošního roku prezentován v rámci Sofijského festivalu vědy. Přehlídka vzbudila pozornost širší veřejnosti, zájem o ni projevili také odborníci Národního polytechnického muzea. V Bulharsku se tak zdržela až do konce září. Obdobný vývoj měla její repríza v Miláně, kde vzbudila zájem organizátorů odborné konference Assottica v Římě. V říjnu proběhla vzpomínková akce spojená s přednáškou v Tokiu. Vynikající příležitost představení poskytuje také Týden vědy a techniky konaný od 3. 10. do 10. 11. 2013. Díky tomu proběhne závěr roku ve znamení další vlny prezentací. Středisko společných činností AV ČR zařadilo výstavu do svých aktivit v Brně a Madridu. Madridskou prezentací však rozsáhlý projekt nekončí. V průběhu roku 2014 jej zhlédnou návštěvníci sítě Českých center v Evropě i v zámoří.

Více informací o projektu:
www.czechcentres.cz

 

 

 

 

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: