Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Cenu Věry Jirousové získal Ivan Mečl a Tereza Jindrová

Novou cenu pro kritiky výtvarného umění získali Ivan Mečl a Tereza Jindrová. Pětačtyřicetiletý vydavatel časopisu Umělec, kurátor a organizátor kulturních akcí Ivan Mečl dostal Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky a Tereza Jindrová dostala ocenění v kategorii mladí kritici do 26 let. Ceny se vyhlašovaly v centru současného umění MeetFactory.

Cena Věry Jirousové vznikla na základě spolupráce mimo jiné INI Gallery a Českých center, vítěz ceny pro začínající autory dostal týdenní rezidenci ve Vídni v době konání Vienna Fair 2013, Mečl dostane týdenní rezidenční pobyt podle vlastního výběru v kterékoli metropoli sítě Českých center.

Nová cena, která byla letos založena, nese jméno po Věře Jirousové, básnířce a historičce umění, která zemřela před dvěma lety ve věku 67 let. Ambicí Ceny Věry Jirousové je podpora začínajících autorů při hledání prvních příležitostí pro publikování textů. Porota v kategorii začínajících kritiků vybírala z 30 loni publikovaných textů.

Iniciátorem projektu je umělec a kurátor Dušan Zahoranský. V porotě s ním zasedli Marek Pokorný, Ladislav Kesner mladší, Sláva Sobotovičová a Vilma Anýžová, ředitelka Českých center.

V INI Gallery se koná doprovodný program k vyhlášení ceny, do 2. června tam mohou zájemci navštívit dočasně zpřístupněný archiv Věry Jirousové.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: