Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra předala cenu českému účastníkovi soutěže Pražského jara

Česká centra od roku 2014 oceňují nejlepšího českého účastníka interpretační soutěže Pražského jara. V roce 2016 probíhala soutěž v oborech trubka a klavír. Laureátem Ceny Českých center se stal klavírista Marek Kozák, který ve své kategorii obsadil dělené druhé místo. Součástí ceny je rezidenční pobyt v zahraničí.

Soutěž Pražského jara se během let rozrostla na 16 soutěžních oborů a je typem soutěže s nejsložitější strukturou: koná se každý rok, je víceoborová a každý rok má na programu jinou sestavu. Jednotlivé obory (zpravidla 2 obory v jednom ročníku) se střídají v určitých cyklech, které určuje stálá soutěžní komise. Soutěž se koná vždy začátkem května, a to tak, aby její finálová kola byla již součástí festivalu Pražské jaro. Tento experiment se velice osvědčil, a to nejen pro zatraktivnění soutěže pro kandidáty, z nichž ti nejlepší mají možnost vystupovat před festivalovým publikem, ale i zvýšeným zájmem veřejnosti. Tyto koncerty se konají v Dvořákově síni v Rudolfinu a bývají zpravidla vyprodány.

Umělci z celého světa v porotě

Porota bývá většinou sedmičlenná, zastoupení domácích členů je menšinové. Tvoří ji vynikající umělci z celého světa (namátkou – David Oistrach, Václav Holzknecht, Karel Pravoslav Sádlo, Paul Tortelier, Jean-Pierre Rampal. Alois Hába, Hans Haselböck, Wolfgang Schneiderhan, Angelica May, Josef Suk, Philip Jones, Rudolf Firkušný, Lazar Berman, Václav Neumann, Rafael Kubelík, Jorma Panula), kteří zvyšují renomé pražskojarní soutěže.

Propagace české soudobé hudby

Od roku 1994 je rovněž tradicí, že Pražské jaro objednává pro každý obor povinnou skladbu od významného českého autora (Karla Husy, Petra Ebena, Otmara Máchy, Ivany Loudové, Viktora Kalabise a dalších) a tím podporuje propagaci české soudobé hudby.

Přečtěte si více o pražskojarní soutěži

Foto: Ivan Malý

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: