Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká koláž

Ojedinělá prezentace pozoruhodné sbírky české koláže poprvé k vidění v Rakousku! Sbírka, kterou vytvořila Pražská plynárenská, a.s., bude vystavena na Velvyslanectví ČR, v galerii Českého centra Vídeň a v klášteře Klosterneuburg. Kurátorem výstavy je Jiří Machalický.

Koláže jako takové patří již od dob kubismu mezi charakteristické znaky českého umění. Princip koláže ovlivnil různými formami nejenom užité umění (ilustraci, reklamu), ale i další směry jako literaturu, divadlo a film. Sbírka Pražské plynárenské se již více než jedno desetiletí koncentruje na tento umělecký směr a v tom také spočívá její jedinečnost v rámci České republiky. Sbírka je tvořena stovkami děl významných i méně známých umělců, kteří však ve své tvorbě za slavnými osobnostmi v ničem nezaostávají.
Jedním z podnětů k založení této sbírky se stala výstava Česká koláž, uspořádaná v roce 1997 Grafickou sbírkou Národní Galerie v Praze, ale samotná sbírka vznikala již o něco dříve. Zaměřena je sice hlavně na českou poválečnou koláž, zasahuje však i hlouběji do historie, do období mezi oběma válkami. Dnes se v ní nachází téměř 500 děl od 60 autorů. V mnoha případech jsou to již těžko dostupné ukázky z tvorby předních osobností. Je v Čechách vlastně jedinou takto rozsáhlou, na koláž orientovanou, sbírkou.
Sbírka Pražské plynárenské, a. s. vznikala přirozeně a do značné míry vychází z výstavního programu Galerie Smečky, který společnost připravuje ve spolupráci s nakladatelstvím Gallery s. r. o. V expozici hraje zvlášť významnou roli rozsáhlejší soubor Jiřího Koláře, který je cenný hlavně tím, že zahrnuje ukázky z různých období jeho tvorby a také výtvarných metod. Uznání doma, ve Francii a Itálii dosáhl Ladislav Novák, zajímavé propalované koláže vytvořil Eduard Ovčáček, s šitými kresbami experimentoval Josef Hampl, prostorové koláže vytvářela Květa Pacovská, která se v celém světě proslavila také autorskými knihami, širší kolekcí je zastoupen osobitými asamblážmi či objekty z dřevěných prvků Libor Fára. Další klasickou osobností koláže je Jan Koblasa, Jan Kotík, Karel Trinkewitz, Čestmír Kafka, Věra Janoušková či Vladimír Gebauer. V expozici nechybí ani jména umělců zastupujících poněkud mladší generaci. K nim se řadí např. Pavla Aubrechtová, originální osobností je Michal Cihlář.

Ve spolupráci s klášterem Klosterneuburg, Českým centrem Vídeň a Pražskou plynárenskou a Galerií Smečky.

Venisáž: Čt, 7.2.2013, Velvyslanectví ČR
Prosíme o rezervaci na E: vienna@embassy.mzv.cz nebo Fax: +43 (01) 894 12 00
Trvání výstavy: 8.2.-1.3.2013, Velvyslanectví ČR (Penzinger Straße 11-13, A-1140 Vídeň) a České centrum Vídeň (Herrengasse 17, A-1140 Vídeň)

Vernisáž: Čt, 21.2.2013, Stift Klosterneuburg, Sala Terrena (Stiftplatz 1, 3400 A-Klosterneuburg)
Hudební doprovod: kapela tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu The Tap Tap.
Trvání výstavy: 22.2.-26.6.2012

The Tap Tap je kapela tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Kapelu v roce 1998 založil a dodnes vede Šimon Ornest. The Tap Tap pravidelně vystupuje na velkých i menších českých festivalech (Rock for people, Mezi ploty), v zahraničí (Madrid, Varšava, Brusel, Lucembursko), ale například i na firemních večírcích (Unicredit bank, Bison & Rose, Sanofi Aventis ad.).Mezi poslední velké úspěchy patří například nové CD „Párty Na Kolečkách“, na kterém s The Tap Tap spolupracovali David Koller, Matěj Ruppert, Ewa Farna, Kamil Střihavka, Ondřej Hejma, Dan Bárta, Zdeněk Svěrák, Tomáš Hanák a Jaroslav Svoboda, nebo již podruhé vyprodaný mikulášský koncert ve Státní opeře vysílaný v přímém přenosu na Čt1.

Bližší informace: www.stift-klosterneuburg.at, www.galeriesmecky.cz

 

Foto: Jiří Kolář, Untitled, 1974 / Rollage (c) Pražská plynárenská AG


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: