Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Aktuální výstavy českého designu ve světě

Podzim přeje českému designu. Prostřednictvím programů zahraničních Českých center je možné se setkat s jeho reprezentativním zastoupením a to v rámci prestižních výstav, přehlídek a akcí.

České centrum Bratislava je jedním z organizátorů výstavy s názvem Jan Kaplický: Vlastní cestou věnované tvorbě předního českého architekta. Výstava probíhá od 9. září do 4. prosince 2011 v prostorách galerie Danubiana nacházející se na ostrově uprostřed Dunaje nedaleko Bratislavy.

Tři mladí autoři výstavy ČESKÁ MAĽBA 2011 (20. 9. - 2. 10. 2011) jsou absolventi Akademie výtvarných umění v Praze. Vladimír Houdek, Adam Štěch - držitelé ceny výtvarné kritiky a Petr Tejkal. Výstavu uvede český malíř Antonín Střížek.  Výstava Folklor Is Alive s podtitulem Folklorní stopy v současném designu konající v Galérii ÚĽUV od 23. 6. do 30. 9. 2011, ukazuje vliv tradičních folklórních prvků na práci a směrování mladých designérů v zemích Visegrádu. Od 20. 7. do 30. 10. 2011 seznamuje projekt Fenomén Baťa: Zlínská architektura 1910 – 1960 s architekturu města Zlína od urbanistických plánů přes tovární stavby až k rodinným domům a to nejen ve Zlíně, ale též v českých i zahraničních satelitech. Architektura jako firemní značka, stavba jako součást urbanistického celku, to je základní charakteristika "baťovského" stylu. Kurátorkami výstavy jsou Ladislava Horňáková a Radomíra Sedláková.
 

České centrum Budapešť spoluorganizuje s největší maďarskou přehlídku designu Týden designu (30. 9. – 9. 10. 2011), kde podporuje českou účast. Na akcích se představí Olgoj Chorchoj, Daniel Piršč a František Vízner. V rámci Týdne designu proběhne společná výstava umělců z Vídně, Prahy a Budapeště, českou scénu zastoupí Daniel Pošta a Zdeněk Vacek s výstavou Modrá je … zelená (5. 10. – 5. 11. 2011) která se přesune z Českého centra Vídeň. DESIGNEAST.HU OFFLINE 2. 10. - 15. 10. 2011

České centrum Bukurešť otevřelo prestižní výstavu Nový (Z)boží 10! (20. 9. – 7. 10. 2011), která představuje exponáty oceněné Národní cenou pro studentský design. Projekt se poté v prosinci přesune do Českého centra Sofie.

České centrum Düsseldorf je spoluorganizátorem výstavy Vnitřní a venkovní prostor mladé pražské umělkyně Evy Koťátkové, laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007, jejíž umělecká práce se zaměřuje především na kresby, sochy a instalace. Svým hravým, ale nikoliv povrchním způsobem zkoumá role a pozice člověka v sociálním systému a v jeho osobním prostředí, ve kterém se každodenně pohybuje. Umělecké díla lze vidět od 30. 9. do 10. 12. 2011 v KAI 10.

České centrum Vídeň se připravuje na jednu z největších událostí v oblasti designu v Rakousku.  Je jím bezesporu Vienna Design Week - festival, který se ve Vídni koná již po páté. Každým rokem jsou na něm díky spolupráci s Českým centrem Vídeň zastoupeni i čeští tvůrci  - letos se jedná o zajímavé pražské studio Novague. Festival se koná od 30. září do 9. října 2011. Petr Novague: Emotion Construction @ Vienna Design Week (1. 10. – 8. 10. 2011).

České centrum Haag zahájilo výstavu Cosi tísnivého: Surrealismus a grafický design (24. 9. - 4. 12. 2011), která v Kunsthal představuje tvorbu designérů a uměleckých grafiků, mezi nimiž jsou zastoupeni tito evropští umělci: Jan Švankmajer, Eva Švankmajerová, Jindřich Štyrský, Karel Teige, Karel Teissig, Josef Vyleťal, Zdeněk Ziegler (ČR); Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Franciszek Starowieyski, Bronislaw Zelek (Polsko); Laboratoires CCCP, M/M Paris, (Francie); Grandpeople (Norsko); Andrzej Klimowski, Vaughan Oliver, bratři Quayovi, Graham Rawle (UK); Elliott Earls, Edward Fella, Jonathon Rosen, Stefan Sagmeister, Brian Schorn (USA).

České centrum Varšava představí v Galerii skla a keramiky BWA ve Vratislavi bude od 6. října 2011 české umělecké sklo. Své práce zde až do 12. listopadu prezentovat dva současní čeští umělci Jakub Berdych a jeho syn Jakub. Během měsíce října pak uvede také výstavu designérského projektu „Light Sculptures. Czech Lights 1950-1990“ české skupiny OKOLO na festivalu Lodž Design Festival (20. 10. - 30. 10. 2011). Lodž Design Festival je jedinečnou událostí věnovanou designu, která od roku 2007 vytváří prostor pro výměnu názorů a zkušeností pro projektanty a další účastníky. Ukazuje design v jeho různých podobách: od průmyslového designu, přes umění a craft design, grafický design a architekturu, až po módu....

Posláním Českých center je posilovat dobré jméno České republiky ve světě a prosazovat českou kulturní scénu na mezinárodním poli ve všech odvětvích - výtvarné umění, architektura, design, móda, scénická umění, film, hudba, literatura.  Jejich síť představuje 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou příspěvkovou organizací MZV ČR.

Kreativitu, současný životní styl a svěží trendy v sobě jedinečně spojují odvětví architektury, designu a módy, na které se při prezentaci současné tváře České republiky zaměřují Česká centra nejvíce.
Díky spolupráci s prestižními českými odborníky, tuzemskými  přehlídkami a soutěžemi ukazují v zahraničí to nejlepší z českého grafického, módního i průmyslového designu.
Aktivně podporují účast českého designu na mezinárodních designových přehlídkách. Pro vítěze studentských soutěží realizují již několik let stáže na některém z Českých center.


Kontakt pro další informace


ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace / komunikace@czech.cz    

Monika  Koblerová – vedoucí komunikace
234 668 253
602 326 885

Ivana Síglerová – koordinátorka PR
234 668 251
234 668 251

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: