Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra prezentují český design v New Yorku, Miláně, Mnichově a Bratislavě

Letošní jaro věnují Česká centra velikou pozornost současnému českému designu, který se představuje v rámci prestižních designových přehlídek v Mnichově, Miláně či New Yorku.

 Již třetí ročník výstavy věnované současnému českému šperku se pořádal v rámci mezinárodního Týdne šperku v Mnichově.
Výstavu Jiří Pelcl: FURNITURE & OBJECTS organizuje České centrum Milán u příležitosti Salone del Mobile di Milano.
České centrum New York připravuje v souvislosti s veletrhem SOFA NY výstavu Invitation, jež představí současné skleněné plastiky umělců z pražské galerie Pokorná.
Ve spolupráci s Českým centrem Bratislava uvádí bratislavský Art Design Project Příběhy limitovaných edic art designové galerie Křehký. Nově jsou Česká centra také partnerem soutěže Czech Grand Design 2011.

4D SOUČASNÝ ŠPERK  
České centrum Mnichov, 15. 3. – 13. 4. 2012
V rámci mezinárodního Týdne šperku v Mnichově uspořádalo místní České centrum výstavu „4D současný šperk“. Letos se představily čtyři mladé absolventky pražské VŠUP z ateliéru K.O.V. (Koncept-Objekt-Význam) vedeného Evou Eisler, která také přijela do Mnichova o současném českém šperku diskutovat s předními kurátory a návštěvníky výstavy – neformální setkání Talk to me about Jewelry se odehrálo 16. března.
Alena Hesounová, Lucie Houdková, Karla Olšáková a Kateřina Řezáčová vystavily kolekci děl, v níž rozvinuly témata svých diplomových prací. Mezi jejich neobvyklé zdroje, které zvou k přemýšlení o významu šperku, patří stavební plány českých sakrálních staveb, různorodost oceánu, Alenka v říši divů či grafiky každodenního života. Kurátory výstavy jsou Jiří Šibor a Petra Matějovičová
Zuzana Jürgens, ředitelka Českého centra Mnichov:
Český šperk má dlouhou tradici a dodnes si drží i světovou úroveň. To si uvědomím vždy znovu při rozhovorech s kurátory, sběrateli či studenty, kteří přijdou na naši výstavu šperků. Poté, co jsme loni představili Jiřího Šibora, Pavla Opočenského, Martina Papcúna a Petra Dvořáka, můžeme i letos mluvit o velkém úspěchu. Vracejí se k nám návštěvníci z celého světa a jsou už zvědaví na příští rok.

KŘEHKÝ STORIES – PŘÍBĚHY LIMITOVANÝCH EDIC
České centrum Bratislava & Art Design Project Bratislava, 3. 4. – 15. 5. 2012
Ve spolupráci s Českým centrem Bratislava uvádí bratislavská Art Design Project Příběhy limitovaných edic renomované pražské art designové galerie Křehký. Výstava zahrnuje díla známých českých designérů, jako například vázu Kaktus Jiřího Pelcla, mísu Cuba od Olgoj Chorchoj, svítidlo Světlo Bořka Šípka či Vázu váz Maxima Velčovského. Svoji premiéru má v Bratislavě nová limitovaná edice váz slovenského designéra Tomáše Krále, představují se zde ale i nadějní mladí tvůrci, jako například Klára Šumová, čerstvá vítězka Czech Grand Design v kategorii Objev roku. Česká centra –jakožto partner Czech Grand Design v této kategorii – umožní Kláře Šumové rozvíjet její talent na zahraniční stáži na jednom z 21 Českých center ve světě.

JIŘÍ PELCL:  FURNITURE & OBJECTS
České centrum Milán, 17. 4. – 10. 5. 2012
Přehlídku nejnovější tvorby Jiřího Pelcla pořádá České centrum Milán u příležitosti Salonu nábytku v Miláně (Salone del Mobile di Milano). Pelclovy nábytkové objekty z netradičních materiálů prezentují alternativní přístup k designu nábytku, součástí výstavy je i kolekce skla a porcelánu navrženého pro firmy Skitsch a Boma. Výstava zůstane otevřena tři týdny po ukončení Fuori salone, aby zájemci o design, kteří nestihli během Salonu České centrum navštívit, mohli výstavu zhlédnout.
Václav Šedý, ředitel Českého centra Milán: „České centrum se zařazením do sítě Fuori Salone del Mobile (po boku několika stovek vystavovatelů v komerčních prostorách a soukromých galeriích) stává trvalým prezentačním místem českého designu, které je otevřeno po celý rok a bude se periodicky vracet k průmyslové produkci českých firem a českých designerů.  

INVITATION
České centrum New York, 18. 4. – 29. 5. 2012
V souvislosti s veletrhem zaměřeným na design a sklářskou tvorbu SOFA NY  pořádá tamní České centrum výstavu současného českého skla Invitation.
Na výstavě se prezentují práce autorů, kteří se svou tvorbou začínali před padesáti lety, dohromady s umělci, kteří před nedávnem ukončili svá studia. Vedle práce se sklem je spojuje vztah studenta a profesora:
Mezi legendy české sklářské tvorby patří autorská dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, jejichž práce jsou ve sbírkách prestižních muzeí po celém světě. Na výstavě hned vedle jejich červené hlavy Queen stojí boxer Kličko Václava Machače. Václav Machač – Libenského žák – zasvětil svůj život foukanému a malovanému sklu a také výuce studentů. Na výstavě se představí i Machačovi studenti Světlana Jarošová, Lukáš Jabůrek a další. Kurátorem výstavy je Ivan Pokorný.  


ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech.
Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.
Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1,5 mil návštěvníků ve světě.

 

Kontakty
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace     
Ivana Síglerová, koordinátorka PR
T: +420 234 668 251
GSM: +420 725 890 029
komunikace@czech.cz

České centrum Mnichov
Zuzana Jürgens, ředitelka
IP: +420 234 668 557
jurgens@czech.cz

České centrum Milán
Václav Šedý, ředitel
IP: +420 234 668 531
sedy@czech.cz

České centrum Bratislava
Petra Darovcová, dramaturgyně
IP: + 420 234 668 518
darovcova@czech.cz

České centrum New York
Jan Žahour, komunikace
IP: + 420 234 668 434
zahour@czech.cz

 

Více:

www.czechcentres.cz
http://munich.czechcentres.cz/cs/
http://bratislava.czechcentres.cz/cs/
http://milano.czechcentres.cz/cs/
http://new-york.czechcentres.cz/cs/

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: