Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Noc literatury 2012 na Smíchově a kouzlo knih v dalších 22 evropských městech

Večer 16. května bude v Praze patřit literatuře. Již 6. ročník literárního happeningu Noc literatury, který pořádají Česká centra, zavítá na pražský Smíchov. Na 15 místech se představí 15 nových překladů současné evropské literatury v podání známých hereckých osobností. Kromě Prahy a Kutné Hory probíhá Noc literatury v zahraničí ve 21 městech.

 
Šestý ročník Noci literatury se letos 16. května odehraje na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 5 – Smíchova. Mezi nejzajímavější místa patří například pivovar Staropramen, stylová budova hudebního klubu Jazz Dock, inspirativní prostředí pražského HUBu, se Smíchovem 130 let spojená Tiskárna Libertas, ale i architektonicky významný barokní letohrádek Portheimka či budova Městské knihovny (tržnice),“ říká ředitelka Českého centra Praha Jolana Součková.

Čtení budou probíhat paralelně a v pravidelném intervalu, vždy od 18.00 do 23.00 hodin na 15 zajímavých místech Prahy. Stejně jako během minulých ročníků, i letos zazní ukázky v podání osobností české kulturní scény: Jana Budaře, Miroslava Táborského, Jana Pomtměšila, Matěje a Kryštofa Hádka, Jana Kačera či Báry Hrzánové.

Do Prahy v této souvislosti zavítá například Josef Haslinger z Rakouska, Boualem Sansal z Francie, Peter Terrin z Belgie, Roy Jacobsen z Norska nebo Janusz Rudnicki z Polska. Posluchače mimo jiné čekají úryvky z románů dvou nositelů Nobelovy ceny: Josého Saramaga a Maria Vargase Llosy.

Organizátoři:
Projektu Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Generálním partnerem je každoročně Zastoupení Evropské komise v ČR. Každá z účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2012 dílo jednoho svého současného autora. Čtenářský happening se bude konat v předvečer další zásadní literární akce roku, jímž je největší knižní veletrh v zemi – Svět knihy.

Noc literatury 2012 se uskuteční pod záštitou primátora Hl. města Prahy a starosty MČ Praha 5. Hlavními partnery jsou ČSOB, MČ Praha 5, Svět knihy,  Labyrint Revue a Hl.m. Praha. Mediální partneři jsou Česká televize, Seznam.cz, Český rozhlas, Hospodářské noviny, Radio 1, Marianne,  Xantypa, Literární noviny, České noviny, SANQUIS, Nový prostor, Pětka, 90 dní v Praze a časopis Želežničář. Generálním partner Českých center je Staropramen.

Unikátní literární projekt Noc literatury získal letos poprvé významnou finanční podporu v rámci programu Evropské unie Kultura. Do netradičního způsobu, jak prezentovat široké veřejnosti literaturu, se zapojí v příštích dvou letech spolu s Českými centry také Portugalsko, Litva, Polsko a Rumunsko.

Noc literatury ve světě:
V letošním roce se zapojila do Noci literatury kromě Prahy tato města: Amsterdam, Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Düsseldorf, Edinburgh, Jerevan, Kyjev, Londýn, Lvov, Madrid, Milán, Mnichov, Riga, Sofie, Stockholm, Varšava, Vídeň, Žilina.

Streetart na železniční zastávce Na Knížecí
Realizací nástěnné malby (mural) s názvem Vrstvení slov, se Česká centra rozhodla upozornit na blížící se Noc literatury 2012.  Obraz, který vznikl 14. 5. 2012, je společným dílem streetartové skupiny umělců. Skupina v sestavě Michal Škapa, Pasta, Xdog a Obik stvořila nástěnný obraz přímo v místě vlakové zastávky Na Knížecí. Dílo věnované Noci literatury 2012 zůstane trvale umístěno na zdi nádražního domku. 

Železniční zastávka Na Knížecí byla zřízena teprve v červnu 2010. Původně měla být provizorní, sloužila k náhradní vlakové dopravě za vyloučenou tramvajovou trať do Řep. Po obnovení původního spojení měla být zrušena. Díky přepravní poptávce však bylo spojení ponecháno až do současnosti a slouží intervalové dopravě po známém Pražském Semeringu. „Navzdory tomu však železniční zastávku Na Knížecí zná jen malá část Pražanů, ale povědomí o její existenci se stále zlepšuje. Věřím, že tato akce pomůže jejímu dalšímu zviditelnění, vždyť krátký pěší dosah centra Smíchova u Anděla ji předurčuje k bohatému užívání. “ dodává Alois Kašpar, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah.  „Je vždy lepší mít budovu kvalitně upravenou než stále odstraňovat nelegální rychlé výtvory“, uzavírá vedoucí skupiny obchodu David Lipovčan.

16. 5. 2012  - místo čtení: České dráhy - přistavený vagón Na Knížecí

V rámci Noci literatury zde proběhne čtení úryvku z knihy švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqvista Jak zacházet s nemrtvými. Autor se kdysi úspěšně živil jako kouzelník, není tedy divu, že kniha i úryvek budou mít hororový nádech. Proto jsme pro čtení ve vagonu Českých drah vybrali také herce Aleše Procházku, který propůjčil svůj hlas v dabingu např. profesoru Snapeovi z kouzelnické ságy o Herrym Poterrovi.

Zhruba 30 x 10 metrů dlouhý nádražní domek (původně zázemí stavitelů metra), až do dnešních dní téměř nenápadný, ožil rodícím se uměleckým dílem.  Hlavními sponzory vznikajícího díla jsou společnosti BARVY A LAKY HOSTIVAŘ, a.s. a společnost Mako Color, s.r.o. bez jejich spoluúčasti by realizace nástěnné malby byla nemyslitelná.  

V loňském roce měla Noc literatury, která se konala v Libni, 10 000 individuálních návštěv.

Více o projektu: www.nocliteratury.cz, www.facebook.com/noci.literatury

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 21 zahraničních metropolí 3 kontinentů.
Více na www.czechcentres.cz
Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.

Kontakty:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, Praha
Václavské nám. 49
oddělení komunikace
Ivana Síglerová – koordinátorka PR
E: komunikace@czech.cz
T: +420 234 668 251
GSM: +420 725 890 029

České centrum Praha
Radka Lím Labendz  – manažerka programu a PR
E: labendz@czech.cz
T: +420 234 668 507
GSM: + 420 777 055 040


http://prague.czechcentres.cz/

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: