Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Streetart na železniční zastávce Na Knížecí

Netradiční akcí – realizací nástěnné malby (mural) s názvem Vrstvy slov – se Česká centra rozhodla upozornit na blížící se šestý ročník Noci literatury 2012. Letošní čtení proběhne na netradičních a méně dostupných místech Prahy 5.

Jedno z těchto míst nabízí  železniční zastávka Na Knížecí. Byla zřízena teprve v červnu 2010 a původně měla být provizorní, sloužila k náhradní vlakové dopravě za vyloučenou tramvajovou trať do  Řep.

Obraz „Vrstvy slov“ je společným dílem streetartové skupiny umělců. Skupina v sestavě Michal Škapa (Tron), Pasta, Xdog a Obik v současné chvíli  přímo v  místě vlakové zastávky Na Knížecí vytváří  monumentální malbu věnovanou Noci literatury 2012.  Malba zůstane trvale umístěna na zdi nádražního domku. Na budově vlakové zastávky Na Knížecí postupně vzniká dílo čtyř umělců, kteří v daném oboru nejsou nováčky. Xdog, Tron, Pasta a Obik zpracovali fasádu nádražní budovy a zároveň stanice každý po svém, zároveň se jejich věci propojují a prolínají.

První zleva je komiksová a primitivistická poloha Xdoga, kde superwomen zápasí se sfingami. Následují vrstvy od Trona, kam jsou spláchnuty na hromadu psací stroje a všechny písmena abecedy, ze kterých se dají sestavit slova, ze slov věty a vět příběhy. Další vrstva reprezentuje dnešní svět techniky a její studenou účelnost, jenž může být během okamžiku spláchnuta na jednu hromadu. Poslední vrstva je plná kostí a náhrobků se jmény spisovatelů a také zesnulých graffiti umělců, kteří psali svoje příběhy v ulicích velkoměst. Další kus zdi je zpracovaný od Pasty. Jeho nezaměnitelný styl tvoří halucinogenní  nápis a postava s televizí místo hlavy. Heslo dne zní - Society killed the teenager! Průčelí budovy ze strany Smíchovského nádraží ztvárnil Obik se svojí pověstnou geometrickou hříčkou. V jeho pointovaných  totemech lze spatřit tvary písmen.


16. 5. 2012 v rámci Noci literatury zde proběhne čtení úryvku z knihy švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqvista Jak zacházet s nemrtvými. Autor se kdysi úspěšně živil jako kouzelník, není tedy divu, že kniha i úryvek budou mít hororový nádech. Proto jsme pro čtení ve vagonu Českých drah vybrali také herce Aleše Procházku, který propůjčil svůj hlas v dabingu např. profesoru Snapeovi z kouzelnické ságy o Herrym Poterrovi.

Obraz Vrstvy slov tvůrci dokončí  v úterý 15. května 2012 ve večerních hodinách, v předvečer  šestého ročníku Noci literatury 2012.

 

Fotogalerie ZDE

 

Foto: Lukáš Houdek

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: