Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Zátopek Revival Run v Bruselu

České centrum Brusel spolu s Velvyslanectvím České republiky v Bruselu, časopisem Zatopek Magazine a Českým olympijským výborem připomenou Zátopkův světový rekord z Bruselu 1954 akcí „Zátopek Revival Run“. Běh se bude konat u příležitosti oslav 10. výročí belgického časopisu pro běžce Zatopek Magazine dne 17. ledna 2017 od 18:30 hodin na Stade Trois Tilleuls. Účast ve 25 členném českém týmu vedeném velvyslancem Jaroslavem Kurfürstem přislíbila i Šárka Kašpárková, česká olympijská medailistka a mistryně světa z roku 1997 v trojskoku. Po závodě bude možné shlédnout výstavu komiksu Zátopek, jehož autory jsou Jaromír99 a Jan Novák.

Hlavní částí oslavy výročí bude zopakování světového rekordu Emila Zátopka na 10km zaběhnutý za 28,54 min. v Bruselu před více než 60 lety. Rychlost, v jaké Emil Zátopek pokořil světový rekord, bude udávat pamětník, který se závodu v roce 1954 společně se Zátopkem účastnil – ten však tentokrát pojede na kole. Cílem je rekord formou štafety, kterou zahájí právě Šárka Kašpárková, zopakovat Emil Zátopek se stal symbolem a průvodcem Českého týmu celým olympijským rokem 2016, který vyvrcholil na letních olympijských hrách v Rio de Janeiru. Český olympijský výbor tak chtěl připomenout odvahu a vytrvalost v běhu, ale i v životě této významné české osobnosti.

 „Skutečnost, že osobnost Emila Zátopka inspirovala významný belgický sportovní časopis k tomu, aby přijal jeho jméno, je důkazem, že Emil Zátopek zůstává absolutní světovou atletickou legendou. Myslím ale, že důležité je také to, že v těžkých dobách komunismu zůstal otevřeným a rovným člověkem, který vzbuzoval ve světě sympatie a lehce navazoval přátelství. Řada z nich jej poutala k Belgii,“ dodává k akci velvyslanec České republiky v Belgii Jaroslav Kurfürst. Časopis Zatopek vychází v Belgii ve francouzském jazyce již deset let, před třemi lety se také přidala verze pro Vlámsko. Vedle informací o novinkách ve světě běžců pořádá jeho redakce během roku několik běžeckých akcí a také organizuje společné cesty pro běžce na velké světové akce jako je New York Marathon apod.

Po ‚Zátopek Revival Run‘ bude možné shlédnout v areálu stadionu výstavu k novému českému komiksu 'Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!‘, který napsal Jan Novák a nakreslil Jaromír99. Spisovatele Jana Nováka zaujala událost ze Zátopkova života, kdy se v době nejtužšího komunistického temna v roce 1952 postavil nekompromisně za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil jeho účast na olympiádě v Helsinkách. „Libreto k Zátopkovi byl původně filmový scénář, ale když jsem dostal nabídku jej zpracovat jako komiks, hned mne ta story zaujala a následná spolupráce s Janem Novákem byla skvělá,“ vysvětlil Jaromír 99. Komiks vydali společně nakladatelství Argo, Paseka a ČOV a připravují se verze v angličtině a francouzštině.

Organizátory akce jsou: České centrum v Bruselu, Velvyslanectví České republiky v Bruselu, Českým olympijský výbor a Zatopek Magazine.

Kdy: 17. ledna 2017 od 18:30

Kde: Stade Trois Tilleuls, Avenue Léopold Wiener 60, 1170 Watermael-Boitsfort

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: