Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Na Václav Havla vzpomínáme také v zahraničí

Česká centra vyjadřují hluboký zármutek nad odchodem historicky prvního prezidenta samostatné České republiky a vůdčí osobnosti listopadové revoluce Václava Havla. Dílo prezidenta, spisovatele, dramatika, humanisty, bývalého disidenta a kritika normalizačního režimu připomínala a nadále budou připomínat v řadě zemí světa.

 V kondolenci Dagmar Havlové, Michael W. Pospíšil, generální ředitel Českých center, mimo jiné vzpomíná: „Svým neochvějným morálním respektem vždy a všude pomáhal a pomáhat bude propagaci České republiky v zahraničí. Kdekoli za hranicemi je jednoznačně ctěn.“

Martin Krafl, designovaný ředitel Českého centra Vídeň a bývalý spolupracovník Václava Havla říká: „Většinu času trávím v cizině, proto moc dobře vím, že byl Václav Havel v zahraničí tím nejrespektovanějším velvyslancem České republiky. Možná si teprve teď uvědomíme, koho vlastně ztrácíme.

V řadě Českých center probíhají pietní akce.  Soustrast mohou příchozí projevit v zahraničí podepsáním kondolenční knihy. „ Lidé k nám v těchto dnech hodně volají, stejně jako na konzulát“, říká Zuzana Jurgens, ředitelka Českého centra Mnichov a Düsseldorf. Akce věnované památce Václava Havla připravují Česká centra ve spolupráci se zastupitelskými úřady i na první polovinu příštího roku.
 

Popis: Lidé chodí zapalovat svíčky před sídlo Velvyslanectví České republiky a Českého centra v Bratislavě

V průběhu minulých let Václav Havel navštívil osobně řadu Českých center jako například Berlín, Paříž nebo Londýn.

V říjnu letošního roku Česká centra připomenula život a dílo tohoto evropského velikána v 11 zemích světa u příležitosti jeho 75. narozenin. Na mnoha místech byl v souvislosti s životním jubileem Václava Havla promítnut jeho režisérský filmový debut z roku 2011 Odcházení. Viděli jej diváci v Londýně, Vídni a Bukurešti a také návštěvníci bulharského filmového festivalu Kinománie v Sofii a španělské přehlídky evropského filmu MUCES v Segovii. Havlův život přiblížil v Rumunsku a Španělsku časoměrný snímek Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. V Berlíně měl premiéru na něj navazující dokumentární snímek Václav Havel, Praha – Hrad, který natočil režisér Petr Jančárek k 20. výročí volby Václava Havla prezidentem republiky. Dobu disentu v polovině 80. let minulého století připomněl v Berlíně film Občan Havel jede na dovolenou režisérů Adama Nováka a Jana Nováka. Dokument o vzniku divadelní hry Audience Havel přikuluje z roku 2009 nabídla ve svém programu České centra Mnichov a Varšava a promítnut byl také na třech místech v Holandsku.

Literární tvorbu Václava Havla připomněl večer Opojení svobodou pořádaný Českým centrem Budapešť. Maďarské nakladatelství Kalligram na něm představilo nový, obsáhlý výběr z Havlových esejů v překladech maďarských bohemistů. Čtení z Havlových her v překladu Moniky Zgustové pořádalo České centrum Madrid v rámci cyklu Bohemia Express ve známé kavárně La Buena Vida. České centrum Kyjev představilo prezentaci překladu knihy Daniela Kaisera Disident Václav Havel (1936-1989), která na Ukrajině vyšla v nakladatelství Tempora v překladu Tatjany Okopné.

České centrum Sofie se zasloužilo o bulharskou premiéru hry Odcházení v městě Ruse. Divadelní tvorbu Václava Havla přiblížilo uvedení jeho hry Vernisáž ve spolupráci se španělským divadlem Sí El Mágico, jehož soubor s podporou Českého centra Madrid hru odehrál v divadelním prostoru Escaleras de Jacob. České centrum Bukurešť uspořádalo v den Havlových narozenin ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Rumunsku a se sdružením Romano-Bohemica sympozium Václav Havel a jeho dílo. Navázala na něj i vernisáž fotografické výstavy Oldřicha Škáchy Václav Havel-disident, prezident, občan. České centrum Moskva připomnělo 75. narozeniny Václava Havla v rámci vernisáže výstavy fotografií Josefa Koudelky z okupace Československa v roce 1968.

 

Ředitelé Českých center o odkazu Václava Havla v médiích

Věra Zátopková, ředitelka Českého centra Madrid pro hlavni zpravodajskou agenturu EFE - ZDE

Martin Krafl, designovaný ředitel Českého centra Vídeň a bývalý spolupracovník Václava Havla - ZDE

 

České centrum Moskva informuje:

Z chování Moskvanů je cítit, že prožívají odchod pana prezidenta velmi osobně. Už v den Havlova úmrtí nám nejbližší přátelé kondolovali telefonicky a ujišťovali nás, že Rusům bude Havel chybět stejně, jako nám. V pondělí začaly proudit desítky mailů s kondolencemi od našich blízkých partnerů a spolupracovníků. Všichni přesně cítí, co pro Čechy Havel znamenal, a zdůrazňují, že bude velmi chybět i jim. A skutečně: Havel se u Rusů vždy těšil značné oblibě. Souvisí to mimo jiné i s tím, že v Rusku už dvě desítky let marně čekají na „svého Havla“ – na politika, který by byl zároveň osobností s morální autoritou, jež by Rusko dokázala vyvést ze slepé uličky. Václav Havel, který důsledně podporoval každý pokus o zlepšení ruských poměrů, byl mnohými Rusy vnímán jako skutečný arbitr a jeho radám tu vnímavě naslouchali. Poslední vyjádření Václava Havla k ruským volbám, které poskytl tři týdny před smrtí novinám Novaya gazeta, nazývají mnozí občanští aktivisté za program změn, ke kterým dnes v Rusku začíná docházet. V souvislosti s tím se v tisku objevily desítky nekrologů, které nejsou psány mechanicky a z novinářské povinnosti, ale ze skutečné potřeby ukázat, jak je odkaz Václava Havla pro Rusko důležitý. Stovky lidí přicházejí s květinami kondolovat na Velvyslanectví, občanská společnost Memorial uspořádala z vlastní iniciativy a s naší podporou na páteční večer smuteční vzpomínkové setkání, jehož se zúčastní  řada ruských občanských aktivistů, bohemistů a překladatelů. Ve spolupráci s velvyslanectvím plánujeme další pietní a vzpomínkové akce i na začátek příštího roku. A na závěr ještě jedna zajímavost: do Českého centra se ozvala také iniciativní skupina mladých lidí, kteří se chystají vyjít s portréty Václava Havla a citáty z jeho děl na manifestaci občanského odporu, která má proběhnout 24. prosince na třídě Akademika Sacharova. I jim se snažíme vyjít vstříc, protože toto gesto považujeme za nejlepší poctu, jaké se zde Havlovi mohlo dostat.      


 Kontakt pro další informace

ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace /  komunikace@czech.cz

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: