Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český design je ve světě pojem díky práci Českých center

2.11.2016: Česká republika hraje významnou roli na evropské scéně designu. Nemalou zásluhu na tomto názoru zahraničních odborníků nesou Česká centra. Od začátku letošního roku se díky činnosti této organizace uskutečnilo 39 akcí v zahraničí. Česká centra podpořila více než 50 českých umělců a designérů. Do konce roku se uskuteční dalších 16 atraktivních událostí. O umění českých tvůrců přinášejí informace renomované noviny a magazíny. Česká centra jsou navíc partnerem prestižních designových přehlídek včetně Designbloku, který organizuje společnost Profil Media. Ctitelé designu by rozhodně neměli minout výstavní prostor galerie v Rytířské 31. „TAKE AWAY SOFIA / New identity for souvenirs through“ představuje současný bulharský design až do 19. 11. 2016.

ČESKÝ DESIGN ZA HRANICEMI  

Český design má v programu zahraničních Českých center nezaměnitelnou pozici. Každoročně sem na pozvání této instituce přijíždějí kurátorská esa renomovaných galerií. Letošního Designbloku se zúčastnil Juliet Kinchin z newyorské MoMA, polská kurátorka Agnieszka Jacobson, Tulga Beyerle z drážďanského muzea Kunstgewerbe. Přijela sem však i Esther Sternkopf, kreativní ředitelka polské Elle a Noémie Schwaller, šéfredaktorka britského DASH Magazine. Na podnět velvyslance České republiky v Řecku Jana Bondyho přijeli do České republiky také další kurátoři z Řecka: Maria Stratsani, Nikolaos Tsaousis, Ourania Georgiou, Aristea Fragkaki. Důvod návštěvy? Navázání spolupráce s předními českými uměleckými institucemi.  

Díky součinnosti s organizátory zahraničních festivalů se daří prosazovat český design na renomovaných přehlídkách. Letos se skutečně dařilo. České návrháře hostily přehlídky zvučných jmen: Stockholm Design Week (účast šperkařského studia Zorya v prestižní galerii Platina); Sofia One DesignWeek (výstava Mladý obal); Vienna Design Week (hostující krajinou X. ročníku je ČR), ČC Vídeň podpořilo výstavu Generace (kurátor A. Štech) a výstavu Nový (Z)boží; Milano Design Week (výstava Back Home/Fakulta umění a designu UJEP); Design Hét Budapešť  (putovní výstava Handmade Dreams/současná česká módní bižuterie); Budapest MEED  (výstava Subjects s českou účastí UMPRUM, ateliér AAAD); London design Week-Bromton Design District (projekt interaktivní výstavy Breathless, studio Dechem a kreativní skupina OKOLO); International Arts and Crafts Festival Israel (uvedení šperkařky Terezy Čermákové a Josefa Pavla); Paris Design Week  (účast Heleny Dařbujánové v projektu A Design Experience); Bratislava Design Week (podpora větší české účasti).

 

ALE I MÓDA…

Neméně významná je prezentace českých módních návrhářů. S jejich tvorbou se setkávají odborníci i široká veřejnost například na International Fashion Showcase London/ London Fashion Paris Fashion Week, Mercedes-Benz Kiev Fashion Week, Berlin Fashion Week, Fashionclash v Maastrichtu, nebo Fashion Live Bratislava. Díky tomu se dostávají do světa renomovaní tvůrci včetně mladých talentů. V roce 2016 budily ohlasy především kolekce Laformely a Petry Ptáčkové; kolekce Jiřího Kafláře nebo Alexmonhart. Významné propojení  nastartoval maastrichtský FashionClash s partnerem Designsupermarket na české straně. V roce 2016 se tak díky tomu v Nizozemsku představila designérka Barbora Procházková (PULSE) a Sofya Samareva.

Kromě toho se v řadě zahraničních center organizují samostatné české prezentace. Typickým příkladem je propojení Českého centra Brusel s  partnery tzv. „v místě“ : Czech Fashion & Design Weekend, Pop and Shop – Eunic European Fashion and Design Market.

 

NEJVÍCE A NEJZŘETELNĚJI

Obzvláště dobře se designu daří ve Vídni, Amsterdamu, Milánu a – v Londýně. České centrum přineslo britskému publiku projekt, který mu „vyrazil dech“ :  Breathless  na London design Week Bromton Design District totiž představil české sklo, a to nevšední  interaktivní expozicí. Na realizaci celého záměru spolupracovalo Studio Dechem a kreativní skupina OKOLO.

Za nejrozsáhlejší zahraniční akci organizovanou Českými centry lze považovat prezentaci české instalace Last Fata Morgana konanou pod hlavičkou Českého centra Londýn a UMPRUM.

V rámci International Fashion Showcase (London Fashion Week) se v Británii představili talentovaní  návrháři v čele s kurátorem Pavlem Ivančicem. Získali tady prestižní ocenění a dosáhli desítek mediálních ohlasů předních britských magazínů a novin, v tomto případě například The Guardian. Články o české originalitě a umění Čechů však reflektují desítky světových titulů, mezi nimi například rakouský Kurier, japonský Japan Times, americký New York Times, španělský El Mundo. Počty mediálních ohlasů ve světě se pohybují kolem 7 000 článků ročně.

 

RODINNÉ STŘÍBRO V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ

Česká centra se dlouhodobě věnují českému sklářství a tak v roce 2016 produkovala výstavu české módní bižuterie nazvanou Handmade Dreams. Výstava dále putovala na designový festival Design Hét Budapešť (zaří 2016) a v současné době je k vidění v Českém centru Sofie. Letos se ještě představí v řecké Soluni, začátkem roku 2017 v Rumunsku. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center, Muzea skla a bižuterie Jablonec nad Nisou a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Originální řešení expozice navrhlo studio Qubus.

 

BULHARSKÝ KOMPLEKT NA DESIGBLOKU 2016
(27.  10. – 19. 11. 2016; Galerie Českých center v Rytířské 31)

Kurátorské cesty, press-tripy, reciproční výstavy z celého světa. Těmito a řadou dalších nástrojů podporují Česká centra nejprestižnější českou přehlídku Designblok. V minulosti se díky spolupráci organizátorů podařilo v rámci „DB“ představit arménský design (Fashion Road: Across the Bordes), německý design ze sbírek Die Neue Sammlung, nebo britskou originální tvorbu (Voyage from London a Wolpertinger Runaway). Ani letos však Česká centra nezůstala pozadu. Ve spolupráci s bulharským studiem Komplekt se české veřejnosti představují současné trendy bulharského designu.

KATEŘINA CHURTAJEVA, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE: „Jedná se o první ucelenou přehlídku renomovaného studia pro českou veřejnost. Skutečnost, že se podařilo zasadit nabídku do programu prestižního Designbloku považuji za významnou, neboť současný bulharský design je pro české publikum tak trochu ‚neznámou‘. Designblok zkrátka překonává hranice. A totéž se daří i českému designu.“

Výstava s názvem Take Away Sofia představuje netradiční prototypy nové identity suvenýrů z bulharské Sofie vytvořených osmi návrháři z oblasti grafického a produktového designu, módy, ilustrace a tvorby šperků. Designové studio si na  domácí  půdě v Bulharsku renomé již vydobylo, česká veřejnost se s ním v rámci Designbloku setkává poprvé. A třebaže Desigblok 2016 již skončil,  výstavu organizovanou  Českými centry si mohou návštěvníci galerie v Rytířské prohlédnout až do 19. 11. 2016. 

 

Kontakt pro novináře: 

Oddělení komunikace a marketingu

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;
komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251. 

 


 

 

Česká centra

 Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. 

V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků.  Z toho více než 1000 uskutečněných akcí patří
do kategorie DESIGN.  

Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.  Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

 

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: