Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Cena Susanny Roth

Soutěže organizované Českými centry a Českým literárním centrem se letos zúčastnilo 104 účastníků z 13 evropských zemí a Japonska. Cena Susanny Roth je určena mladým zahraničním bohemistům, začínajícím překladatelům nebo všem lidem do 40 let, kteří disponují dostatečnou znalostí češtiny a mají překladatelské ambice. Nejsilnější zastoupení co do počtu přihlášených tradičně vykázalo Polsko, kde se vítězkou stala Aleksandra Wójciková, studentka slavistiky v Ústavu slovanské filologie Jagellonské univerzity v Krakově.

V každém jazykovém teritoriu porota ocenila jednoho uchazeče. Soutěžním textem, který ze současné české prózy vybrala odborná komise složená z literárních kritiků, překladatelů a organizátorů soutěže, se letos stal úryvek z novely Veroniky Bendové Vytěženej kraj.
Patrně i z důvodu pandemie se letos v Bělorusku a Severní Makedonii nepřihlásili žádní soutěžící. Nejlepší překlad nebyl vyhlášen ani v Německu, kde byla udělena dvě druhá místa.

Význam této soutěže spočívá především v podpoře nové překladatelské generace v zahraničí. Řada laureátů z minulých let již má za sebou knižní překlady současné i klasické české literatury a s některými jsme ve stálém kontaktu. Postupně tak vzniká síť profesionálních příznivců češtiny.

Veronika Bendová © Radek Brousil, 2019.

 

Tisková zpráva ke stažení zde:

Medailony laureátů ke stažení zde:


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: