Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Ferda Mravenec a jeho tvůrce Ondřej Sekora v Paříži

Tak se jmenuje výstava kreseb, komiksů, loutek a knížek, kterou pořádá České centrum Paříž k příležitosti vydání prvního francouzského překladu Ondřeje Sekory a celonárodní distribuce Ferdy Mravence Hermíny Týrlové.

Vernisáž ve čtvrtek 12. 1. 2017 od 19h za přítomnosti kurátora výstavy, Tomáše Prokůpka

Český novinář, spisovatel a kreslíř Ondřej Sekora (1899-1967) vytvořil řadu populárních kreslených postav, nejúspěšnější z nich je však bezpochyby Ferda Mravenec. Tento hrdina nejprve vystupoval v Sekorových novinových stripech a v roce 1936 se objevil v autorově první prozaické knize, po níž následovalo pět dalších publikací s mravenčím všeumělem v hlavní roli. Knížky s Ferdou Mravencem byly přeloženy do řady světových jazyků včetně němčiny, ruštiny, čínštiny a japonštiny a brzy se dočkaly adaptací v rozhlase, v divadle nebo animovaném filmu. Pro Sekorovu tvorbu – a nepřímo i vznik Ferdy Mravence – přitom byly zásadní téměř dva roky, které ve 20. letech 20. století strávil v Paříži. A protože právě nyní vychází vůbec první francouzský překlad Ferdových příhod a do francouzských kin putuje jedna z jejich nejlepších filmových adaptací, obojí v distribuci společnosti Malavida, má výstava ambici s hrdinou a jeho autorem blíže seznámit také francouzskou veřejnost.

Na výstavě budou k zhlédnutí Sekorovy kresby, komiksy, pastely, knížky a příspěvky psané pro Lidové noviny i pro francouzská periodika. Kurátor výstavy zároveň pro Moravské zemské muzeum Brno zpracovává Sekorovu pozůstalost, takže se na výstavě objeví i dosud nikdy nezveřejněné a málo známé dokumenty. Hlavní sekce bude věnovaná postavě Ferdy Mravence, kde kromě Sekorových děl budou k vidění také loutky a ukázky ze Sekorovských adaptací Hermíny Týrlové z let 1944 a 1977, ohlasy na Ferdu Mravence v díle současných výtvarníků, komiksových autorů a animátorů (Karel Jerie, Václav Šlajch, Tomáš Kučerovský, Pavel Čech, Jiří Barta…) nebo loutky z divadelního představení Přerovského Kašpárka.

JEAN-GASPARD PÁLENÍČEK, POVĚŘENÝ ŘÍZENÍM ČC PARÍŽ:
„Když jsme s Malavida films začali pracovat na Ferdovi Hermíny Týrlové, uvědomil jsem si, že od Sekory nikdy nevyšlo nic francouzsky. Tak jsme dospěli k závěru, že budu muset Sekoru přeložit. První kniha je v tisku, další dvě se chystají a já už se nemůžu dočkat vernisáže výstavy.“

TOMÁŠ PROKŮPEK, HISTORIK KOMIKSU, KURÁTOR VÝSTAVY:
„Reedice Ferdy Mravence se v České republice objevují každých několik let a postupně se dočkaly překladů do desítek cizích jazyků včetně japonštiny nebo čínštiny. Že se k nim nyní – padesát let po autorově smrti – připojuje i francouzské vydání, by frankofila Ondřeje Sekoru jistě velmi potěšilo.“ 

Kurátor:                                  Tomáš Prokůpek

Organizátor výstavy:             České centrum Paříž

Partneři výstavy:                     Moravské zemské muzeum Brno, Malavida films,

Městská galerie Litomyšl, Loutkové divadlo Sokol Přerov

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: