Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra na téma umělé inteligence: online AI Science Café (14. 10. 2020)

Česká centra se v rámci oblasti Věda, výzkum, vzdělávání soustřeďují na prezentaci české vědy v zahraničí. Téma „umělá inteligence“ získává čím dál tím více na síle. Nyní se ke slovu opět dostává České centrum Londýn, které nabízí další díl vyhledávaného cyklu AI Science Café. Tentokrát je na pořadu dne téma Konverzační umělá inteligence s Janem Šedivým.

Beseda se uskuteční 14. října 2020 od 19:00 v angličtině a bude přenášena prostřednictvím facebookových stránek Českých center. Zájemci mohou zasílat své dotazy prostřednictvím webu https://www.sli.do/ s použitím hashtagu #ConversationalAI.

Ve sféře umělé inteligence se v současnosti derou na výsluní inteligentní reproduktory. Jan Šedivý z Fakulty elektrotechnické ČVUT představí sociálního chatbota Alquista, kterého pod jeho vedením navrhl tým studentů ČVUT a jenž se dvakrát za sebou umístil na druhém místě v prestižní soutěži Amazon Alexa Prize. Sám Jan Šedivý zastává myšlenku, že s budoucími AI aplikacemi budeme jednou komunikovat přirozeným jazykem. V rámci streamované besedy pak celou soutěž stručně představí. Současně se zaměří na know-how týmu kolem Alquista, které zahrnuje několik oborů, jako jsou konverzační umělá inteligence, správa dialogů, lingvistika, zvukový design, kreativní psaní a mnoho dalších. Objasní problematiku vývoje dialogů pro oblíbená konverzační témata, v neposlední řadě shrne jak z Alquista vyrobit uživatelský produkt. Debatu s Janem Šedivým po přednášce povede  Michael Londesborough.

Partnerem přenosu AI Science Café v Praze je Fakulta elektrotechnická – ČVUT.

 

KDO JE… ?

Jan Šedivý

Jan Šedivý vyučuje na Fakultě elektrotechnické ČVUT a je ředitelem Nadace ČVUT MediaLab. Jeho tým vyvinul sociálního chatbota Alquist a odpovídač dotazů YodaQA. Alquist v soutěži Amazon Alexa Prize dvakrát za sebou porazil více než stovku univerzitních týmů z celého světa a umístil se na druhém místě. V současnosti se tým Jana Šedivého zaměřuje na vývoj konverzačních aplikací pro zdravotnictví. Šedivý o své práci informuje na svém blogu http://jsedivy.blogspot.com/

V letech 2008 až 2010 působil jako technický vedoucí/manažer v Googlu, v letech 1992 až 2000 jako člen výzkumného týmu ve Výzkumném centru IBM T. J. Watsona v USA a v letech 2000 až 2008 jako vedoucí výzkumné skupiny v IBM v České republice. V průběhu své praxe vedl řadu výzkumů a projektů po celém světě. Je hlavní architektem aplikace IBM na rozpoznávání řeči Embedded ViaVoice a autorem devatenácti amerických patentů. Zabývá se zejména umělou inteligencí, programovacím jazykem ML, zpracováním přirozeného jazyka, mobilními a internetovými aplikacemi a cloud computingem.

Michael Londesborough

Michael Londesborough je britský vědec pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR, zaměřuje se na výzkum sloučenin boru. Je držitelem mnoha vědeckých ocenění, mj. třikrát vyhrál cenu pro české/slovenské mladé anorganické chemiky. Spolupracuje s British Council v Praze, podílí se na popularizačních projektech Akademie věd ČR, České televize a Národního technického muzea. Věnuje se zejména zpřístupňování vědy široké veřejnosti, vyučování mladých lidí a posilování mezinárodních vztahů mezi mladými vědci (soutěž FameLab). Za své popularizační aktivity získal např. od AV ČR Medaili Vojtěcha Náprstka (2009).

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: