Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra pomáhají s rouškami

Postupující pandemie ve světě odpověděla na počáteční dilema, zda roušky ano – nebo ne? Ukázalo se, že roušky jednoznačně ano. Do kampaně za jejich nošení se přihlásila řada osobností, herců, vědců, umělců, ale také vědecké instituce. Stranou v tomto dění nezůstala ani Česká centra, která se aktivně zapojila do řetězce událostí. New York, Brusel, Stockholm. Destinace, ve kterých je téma na pořadu dne.

Jedno z prvních center, které přišlo s nápadem zapojit tamní osobnosti a krajany bylo České centrum New York. Jeho ředitel, Miroslav Konvalina, oslovil designérku Radku Salcmannovou, která brooklynském Williamsburgu šije masky pro široké okruhy lidí ze světa módy. Salzmannová, která už mnoho let vytváří masky jako sochy a umělecká díla, prezentované například na newyorské Fashion Week, se ze dne na den dala do šití ochranných masek. K nápadu se přidala řada dalších osobností a projekt Českého centra New York s názve  Roušky pro Ameriku byl na světě.

Také Belgie  patří  k zemím, které se připojily k nošení roušek na veřejnosti. Tamní vláda zavedla nošení jako součást uvolňování mimořádných opatření. Reakce se dostavila téměř okamžitě:  Velvyslanectví ČR v Bruselu a České centrum Brusel zorganizovalo šití roušek mezi českými krajany. K akci s názvem Šijeme roušky pro XL se  připojily desítky českých krajanů žijících v Belgii. Ve středu 12. května pak velvyslanec Pavel Klucký předal bruselské čtvrti Ixelles (sídlo českého velvyslanectví, Stálého zastoupení ČR při EU a Českého centra Brusel) více než 700 „českých“ roušek, které budou využity dle aktuální potřeby pro místní zdravotníky, domov seniorů či jinou potřebnou instituci. Do akce se zapojil také český výtvarník žijící v Bruselu, Miloš Adolf i česká návrhářka Barbora Procházková, která loni v Bruselu uspěla se svou kolekcí k výročí roku 89 a nyní poskytla střih masky.

Švédsko šlo do boje proti koronaviru poměrně liberální cestou, provázenou jen mírnými opatřeními.  Přestože švédská vláda vydala „jen“ doporučení nevycházet ven, reakce švédské veřejnosti byla okamžitá a dané doporučení si vzala za své. Lidé skutečně nevycházejí, ulice jsou prázdné, roušky zde proto nejsou potřeba. Takto popsala situaci Zuzana Kabelková, ředitelka Českého centra Stockholm. A právě to byl důvod, proč se rozhodla zorganizovat pomoc ve formě zajištění ochranných prostředků pro zdravotníky, úředníky, prodavače, v neposlední řadě i pro seniory. Ve Švédsku totiž nejde ani tak o roušky, jako spíše o nedostatek ochranných obleků.  České centrum Stockholm se tak zapojilo do komunity Blivande, která zajišťuje právě tento typ ochranných pomůcek pro nemocnice a domovy důchodců. Obecně ve Švédsku se designovým rouškám příliš nedaří, Švédové kladou důraz spíše na pragmatickou stránku věci spočívající v záchraně.

Originálně pojala téma roušek Michale Lee, ředitelka Českého centra Soul. V březnu letošního roku se rozhodla zařadit do programu také několik zajímavostí pro zlepšení nálady. Rouška Ferdy Mravence bavila na  Facebooku děti i dospělé.

Rozsáhlá síť Českých center spravuje pětadvacet poboček v různých zemích a  třebaže si roušky jako prevence před koronavirem vydobyly určitý respekt, zdaleka neplatí, že by  pronikly všude  a staly se nezbytnou součástí každodenního života.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: