Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra připomenou výročí J. A. Komenského

Letos na podzim uplyne 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského (1592–1670), předního českého a evropského myslitele, humanisty a zakladatele moderní pedagogiky. Česká centra připomínají Komenského osobnost sérií kulturních a společenských akcí. Do událostí spojených s oslavami se zapojují pobočky Českých center v Rotterdamu, Římě, Bratislavě, Tokiu či Varšavě. Připraveny jsou přednášky, výstavy, venkovní akce.

Inspirativním způsobem přistoupilo k připomenutí odkazu J. A. Komenského České centrum Bratislava. Přesně na den výročí Komenského úmrtí (15. 11.) připravilo zahájení outdoorové výstavy s názvem Labyrint světa, umístěné symbolicky na Komenského náměstí. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl ji koncipoval speciálvýně pro tento prostor: ve specifickém kontextu zde bude možné vidět netradiční prolnutí úryvků textů z Labyrintu světa spolu s jedinečnými kolážemi od Miroslava Huptycha. Výstava vznikla ve spolupráci se Zastupitelským úřadem v Bratislavě a za podpory Metropolitního institutu Bratislava. Z Bratislavy se později přesune do dalších slovenských měst a také do zahraničí – již v tuto chvíli o ni projevila zájem např. Česká centra v Berlíně, Madridu nebo nizozemském Rotterdamu.

Nizozemsko je s Komenským neodmyslitelně spjato, v Amsterdamu strávil český exulant posledních 14 let svého života. Jeho muzeum se nachází přímo v Naardenu, kde je pohřben. České centrum Rotterdam připomene Komenského spuštěním kampaně Českých center #GrowOurHumanity, díky níž se do veřejného prostoru evropských metropolí dostávají inspirativní citáty českých myslitelů a humanistů. Do projektu se spolu s Českým centrem Rotterdam zapojily (a postupně dále zapojují) i Česká centra Brusel, Stockholm, Milán, Sofie a zastupitelský úřad v Lucembursku.

© České centrum Rotterdam a Kateřina Kotyk

Budovu české ambasády v Haagu tak v těchto dnech zdobí banner s nizozemským překladem Komenského citátu – Ne ze souhlasu, ale z pochybnosti se rodí pokrok, doplněný ilustrací Kateřiny Kotyk, studentky plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Kampaň, která bude do konce tohoto roku paralelně probíhat i digitálně, sdílejí tamní partnerské organizace, například Muzeum J. A. Komenského v Naardenu, Honorární konzulát v Groningenu nebo sdružení Evropských kulturních institutů EUNIC.

Další významnou událost připravilo České centrum Řím. V prestižních prostorách Paláce Braschi v centru italské metropole byla zahájena podzimní výstava J. A. Komenský – učenec v labyrintech Evropy 17. století, která vznikla ve spolupráci s českou ambasádou v Římě a Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodu.

České centrum Tokio chystá přednášku japonského komeniologa prof. Šiničiho Sómy z kjótské Bukkyo University, jenž přiblíží pohled Japonců na Komenského v počátcích období Meidži i jeho vliv na formování japonského vzdělávání v západním stylu.

Zdaleka však nejde jen o letošek. V prvních měsících nadcházejícího roku hodlá připomenout Komenského osobnost konferencí, besedami nebo komiksovou soutěží pro mladé tvůrce České centrum Varšava. Kolegové z Českého centra Budapešť zase připravují originálně pojatý projekt Stříbrná akademie, spojující myšlenkový odkaz J. A. Komenského se sociologickou sondáží v prostředí univerzit třetího věku a jejich posluchačů.

Další vlna akcí pak bude následovat především ve výročním roce 2022, kdy si připomeneme 430 let od Komenského narození.

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:


 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: