Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra pro Designblok 2014

07.10.2014 Do 16. ročníku Designbloku pravidelně organizovaného spol. Profil Media se opět zapojují Česká centra. Návštěvníkům nabídnou hned dvě výstavy konané v rámci této nejvýznamnější přehlídky designu ve střední Evropě. Pozoruhodné přehlídky zaměřené na módu a design VOYAGE FROM LONDON a WOLPERTINGER RUNAWAY jsou k vidění ve výstavních prostorách v Rytířské 31 od 7. 10. 2014. Organizátory těchto výstav jsou Česká centra.

VOYAGE FROM LONDON

Na prestižní přehlídce International Fashion Showcase (IFS), která probíhala současně s London Fashion Week, se letos na jaře představilo celkem čtrnáct tvůrců ze střední Evropy.  Ambicí projektu s názvem  Voyage Through Central Europe bylo přiblížit světové veřejnosti mladé tvůrce ze „zemí za bývalou Železnou oponou“.  Česká republika se v této míře a rozsahu prezentovala na IFS vůbec poprvé. O výraznou českou účast se zasadilo České centrum Londýn ve spolupráci s Czech Fashion Council pod kurátorským vedením Olo Křížové, zakladatelky této rady, která pro londýnskou přehlídku vybrala díla šestice mladých českých návrhářů, jejichž tvorba se pohybuje za hranicí vizuálního umění a fashion designu. Jednotící tvůrčí linií tvorby Petry Ptáčkové, Hany Frišonsové, Jany Mikešové, Pavla Berkyho a skupiny Awkward (Lucie Jelínková a Monika Nováková) je neotřelost kombinací tradičních materiálů s moderními technologiemi, podtrhující styl a osobní příběh každého z návrhářů. Všichni dnes patří k uznávaným osobnostem mladé české módní scény. „Stěžejním instalačním prvkem výstavy bude vedle modelů i obrazová dokumentace. Premiérově se představí film Jakuba Jahna z IFS 2014 v Londýně“, uvedla Olo Křížová.

Doprovodný program doplní pop-up shop s módními produkty vystavujících designérů a celou instalaci bude provázet pásmo filmů vybraných z posledního LONDON FASHION FILM FESTIVALU.

 S Olo Křížovou se mohou návštěvníci Designbloku 2014 setkat v galerii Českého centra Praha na vernisáži výstavy v úterý 7. října 2014 v 19.00 nebo na debatě o módě v rámci cyklu FASHION TALK ROOM ve čtvrtek 9. října 2014 v 17.30.

WOLPERTINGER RUNAWAY

Studijní obor Šperku a užitého umění na mnichovské Akademii výtvarných umění přitahuje studenty z celého světa. Putovní výstava WOLPERTINGER RUNAWAY představuje umělecký vývoj sedmi absolventů a studentů v jejich domovských zemích. Před prezentací v Českém centru Praha ji bylo možné zhlédnout v roce 2013 v galerii Gallery Baum v Jižní Koreji a ve Vice Versa Gallery ve švýcarském  Lausanne.

Výstava představuje novou generaci šperkařů z několika zemí, které spojuje společné působiště v Mnichově. Toto bavorské město se v posledních desetiletích stalo centrem současného šperku na světové úrovni, a to díky každoročně pořádané výstavě "Schmuck", kvůli níž sem přijíždějí nejdůležitější kurátoři, galeristé a sběratelé z celého světa.
Mnoho ze světových šperkařů se v Mnichově usadilo a vytvořilo unikátní uměleckou scénu. Na výstavě WOLPERTINGER RUNAWAY bude díky tomu možné poznat nejnovější tendence současného šperku v mezinárodním kontextu.

Kurátorkou WOLPERTINGER RUNAWAY je korejská umělkyně Eunmi Chun. Ve své domovině studovala nejprve matematiku, potom šperk a kov. Později přijela do Mnichova, kde pod vedením profesora Otta Künzliho dokončila studia na Akademii výtvarných umění. Při výrobě šperků pracuje se zvířecí kůží i lidskými vlasy. Pro její práci je typická kombinace asijského smyslu pro detail a jemné řemeslo s koncepčním směřováním Evropy.

Martin Papcún, jeden z pořadatelů výstavy a zároveň jeden z vystavujících umělců, vysvětluje název výstavy: „Vychází z bavorského mystického zvířete Wolpertinger, což je něco jako zajíc s parůžky a dalšími genetickými anomáliemi. Wolpertinger touto výstavou symbolicky utíká z Mnichova do světa. Je to taková metafora na šperkaře, kteří v Mnichově žijí a touto výstavou představují svoji práci (a práci svých kolegů) v zemích, odkud do Bavorska přišli.“

 Vystavující umělci: Alexander Blank, Babette Boucher, Eunmi Chun, Junwon Jung, Martin Papcún, Nicola Scholz, Mirei Takeuchi.

 

Otevírací doba v době DESIGNBLOKU

PO  - SO          11 – 18
NE                    11 - 17

VSTUP VOLNÝ

Adresa: České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1

 

Kontakt pro novináře: 

Česká centra
Petra Jungwirthová

tisková mluvčí Českých center
M: 725 890 030 
EM: jungwirthova@czech.cz         

Úvodní foto: autorkou šperku je EUNMI CHUN 

Tisková zpráva ke stažení zde:

 

                                    


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu. Síť Českých center působí ve 22 metropolích a velkých městech na třech kontinentech. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová. 

 

Česká centra pro český design a módu 

  • podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, veletrzích a realizujeme doprovodné programy s designéry.
  •  jsou partnery významných českých designových soutěží (Nový zboží, CzechGrand Design, Bienále Brno), vítězům cen zajištujeme zahraniční rezidenční stáže.
  • organizují výstavy, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě.

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: