Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká centra se připojují k uctění památky Milady Horákové

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Tento týden si připomínáme sedmdesáté výročí justiční vraždy Milady Horákové (27. června 1950).

Hrdinka týdne: Milada Horáková

Právnička a výrazná představitelka českého ženského hnutí. Jako poslankyně Československé strany národně sociální vystupovala od roku 1946 proti komunistické vládě. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena za spiknutí a velezradu a 27. června v 5:35 hodin ráno popravena.

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplní stejnojmenná knižní publikace.

© Julie Opletalová

 

Nový komiks o Miladě Horákové

Se životem Milady Horákové se nyní široká veřejnost může seznámit i prostřednictvím komiksu spisovatele Zdeňka Ležáka a výtvarnice Štěpánky Jislové, který vyšel v nakladatelství Argo. Kniha čtenáře provede dětstvím a mladými léty Horákové, její prací právničky na sociálním odboru, její odbojovou činností za druhé světové války, vězněním nacisty i vstupem do velké politiky po druhé světové válce. Nedílnou součástí je i soukromý život této političky.

Kniha dále sleduje zapojení Horákové do protikomunistického odboje po únorovém převratu, její zatčení v září 1949, série výslechů, vytvoření procesu a celý jeho průběh až po rozsudek a popravu. Kromě příběhu hlavní hrdinky sleduje komiks také osudy vedlejších postav, čímž dokresluje charakter doby. Autenticky a velmi věrně vykresluje příběh jedné z největších osobností novodobých českých dějin.

Argo, 2020 © ilustrace Štěpánka Jislová

 

Iniciativa Milada 70 vyzývá k uctění památky Milady Horákové

V souvislosti s výročím 70 let od procesu s doktorkou Miladou Horákovou vznikla občanská iniciativa s názvem Milada 70: Zavražděna komunisty. Iniciativa zveřejnila svou Výzvu spoluobčanům, institucím a samosprávám k uctění památky doktorky Milady Horákové.

„Je to teprve 70 let, kdy komunisté po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jako by z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ říká Michal Gregorini z neziskové organizace Dekomunizace.

Na desítkách významných budov v Praze budou po dobu jednoho až dvou týdnů vyvěšeny velkoplošné vizuály s portrétem Milady Horákové a titulkem Zavražděna komunisty.

K aktivitě se může připojit každý občan, instituce, škola či radnice v celé zemi a může ve dnech před 27. 6. vyvěsit černý prapor na znamení uctění památky Milady Horákové i jako připomínku 70 let od justiční vraždy.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: