Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Česká fotografická avantgarda dobývá Mallorku

26.10.2016: V Muzeu prestižní nadace Juana Marcha, někdejšího „bankéře Franciska Franka“, se uskuteční dosud nejrozsáhlejší kolektivní výstava české umělecké fotky. Přes sto osmdesát fotografií od Josefa Sudka, Františka Drtikola, Miroslava Háka, Emily Medkové a mnohých dalších špičkových českých fotografů kurátorsky připravil Zdeněk Primus společně se španělskými kolegy.

Fotografie vystavené na Mallorce pocházejí ze sbírky mnichovského podnikatele Dietmara Siegerta, a jedná se o skutečné skvosty.  Výstava nazvaná Z centra Evropy. Česká fotografie, 1912–1974 přináší práce nejvýznamnějších představitelů avantgardní fotografie, jako jsou Karel Teige,  Jaroslav Rössler, Jaromír Funke, Jindřich Štyrský, ale i modernisty Josefa Sudka, Františka Drtikola, Jana Lauschmanna, a také fotografie generace umělců ovlivněných meziválečným a těsně poválečným surrealismem.

Zastoupení budou i práce abstraktních umělců z konce 50. a celých 60. let, jako Emila Medková, Jan Kubíček, Běla Kolářová a mnozí další, jejichž fotografie vznikaly již v od západního uměleckého světa izolovaném komunistickém Československu.

České fotografie budou k vidění na Mallorce od 26. 10. 2016 do 25. února 2017, kdy bude celá výstava, na které se podílí i České centrum v Madridu, převezena do španělské Cuenky. 

Nadace Juana Marcha je jednou z nejprestižnějších uměleckých institucí ve Španělsku. Provozuje muzea v Palmě de Mallorca, v Madridu a v Cuence. Zakladatel nadace Juan March (1880 – 1962) z velké části financoval vojenský puč Franciska Franka v roce 1936. Byl také nazýván posledním pirátem středomoří, protože za první světové války a dlouho po ní pašoval zbraně, tabák a další komodity mezi Alžírem, Marokem a Španělskem. Největšího jmění dosáhnul ale po vítězství frankismu ve Španělsku. Ač pocházel z prostých poměrů, založil podle vzoru amerického podnikatele Rockefellera nadaci podporující výtvarné umění.

Další informace k dispozici na webu Českého centra v Madridu zde.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: