Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České centrum New York připomene Osvobození Plzně americkou armádou

Ve středu 29. ledna 2020 se v Českém centru New York uskuteční rozsáhlá akce věnovaná tématu „Osvobození města Plzně americkou armádou“. Program zahrnuje výstavu fotografií ze sbírek Patton Memorial Pilsen a dva koncerty v podání Pilsner Jazz Band (vystoupení proběhnou v New Yorku a ve Washingtonu/ Kennedy Center for Performing Arts). Současně bude na Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu zahájena výstava kreseb výtvarníka Jiřího Slívy. V obou městech budou zároveň otevřeny tematické výstavy a oceněny zásluhy osvoboditelů. Na programech spolupracují české zastupitelské úřady v USA, zástupci krajanských organizací sdružených v Bohemian Benevolent Literary Association (BBLA) a Česká centra.

 

MIROSLAV KONVALINA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA NEW YORK:

„Výstava v New Yorku představí postup spojeneckých vojsk z Normandie do Plzně a osvětlí, jakou roli při osvobozování sehrál generál George S. Patton a další historické události, které měly přímý dopad na plzeňské obyvatele a celý region. Mimo to se návštěvníci dozvědí o temných letech 1948-1989, kdy se komunistický režim v Československu snažil, aby lidé na tento významný milník české historie zapomněli. První oslavy osvobození se totiž uskutečnily opět až v roce 1990, doprovázené návratem amerických osvoboditelů a jejich vzpomínkami.“

 

Plzeň byla jedním z posledních měst osvobozených za druhé světové války v Evropě armádou Spojených států amerických. Byla osvobozena 6. května 1945. Program několikačlenné delegace Plzně ve Spojených státech, kterým toto výročí připomeneme, vyvrcholí 29. ledna 2020 slavnostním koncertem českého orchestru Pilsner Jazz Band ve velkém sále newyorské Bohemian National Hall, nazvaným Swinging to Freedom. Role hostitelky večera se ujme velvyslankyně České republiky při OSN Marie Chatardová. Koncertu na Manhattanu bude předcházet zahájení výstavy věnované osvobození Plzně a západních Čech americkou armádou. Výstavu s názvem Svobodná Plzeň: Oslavy 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou, kterou hostí České centrum New York (ČCNY), připravili historici Patton Memorial v Plzni. Hosty na výstavě v galerii ČCNY přivítá generální konzul ČR v New Yorku Miroslav Rameš.

Miroslav Konvalina dále vyzdvihl význam celé události, jejíž větší část se koná právě v České národní budově na Manhattanu, ocenil programy související s výročím osvobození západních Čech a zejména pak příležitost osobně přivítat osvoboditele a jejich rodiny, kterým chce Česká republika znovu poděkovat.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: