Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České divadlo přitahuje

Česká centra se věnují podpoře českého divadla v celé síti. Ročně se díky inciativě a organizaci uskuteční více než 100 akcí ve světě.

29. června uvede pražské Divadlo Na zábradlí v mnichovském kulturním centru Pasinger Fabrik inscenaci Europeana, jejíž předlohou je stejnojmenný text Patrika Ouředníka. Tyto „stručné dějiny dvacátého věku“  tvůrčího tria Dora Viceníková – Jan Mikulášek – Marek Cpin  jsou jedním z divadelních vrcholů právě probíhajícího Česko-německého kulturního jara 2017. „Europeana je skvělou ukázkou inovativních proudů současného českého divadla a její poetika  má v divadelně provokativním Mnichově velkou šanci uspět,“ konstatuje  Ondřej Černý, ředitel Českého centra Mnichov, které stálo u zrodu tohoto hostování.

   

V nedávné době zaujali další čeští divadelníci také ve Švédsku. Divadelní a klaunský soubor Squadra Sua se do Švédska vrátil po úspěšné loňské premiéře, aby opět poškádlil a pobavil nadšené diváky. Vedle představení Monstera Deliciosa, které tři klauni v bílém odehráli na domovské scéně divadla Teater Sláva na jihozápadě Stockholmu, se mohlo švédské publikum těšit na originální poctu dobrovolným hasičům s názvem Bomberos. Vystoupení ve veřejném prostoru s nezbytnými rekvizitami v podobě hadice a litrů vody odehrála Squadra Sua hned třikrát.

Ruské kulturní domácí scéně v uralském Jekatěrinburgu pro změnu vévodila Dvořákova Rusalka v režii Tomáše Pilaře. Za největší devizu hudebního divadla v Rusku považuje režisér jeho výraznou přítomnost ve veřejném prostoru a velmi si pochvaloval také vynikající spolupráci s celým kolektivem. Rusalka se tak octila na titulních stránkách deníků i v hlavních vysílacích časech. Podle Marka Havlíčka, ředitele Českého centra Moskva, je v Jekatěrinburgu na duben 2017 plánovaná premiéra Řeckých pašií Bohuslava Martinů, které budou v Rusku uvedeny vůbec poprvé, doprovázená velkou výstavou věnovanou slavnému českému skladateli.

Vysoko ceněné je české divadlo také v Londýně nebo Budapešti. Na podzim letošního roku se v Maďarsku odehrají hned dva velké festivaly, organizované Českým centrem Budapešť. Již druhý ročník  festivalu Y.EAST je zaměřen na alternativní a pohybové divadlo. Letos přivítá pražské progresivní soubory Divadlo X10 nebo Cirkus Tety. V listopadu pak proběhne třetí ročník festivalu  Csekkold!, který je zaměřen na činohru. V rámci festivalu také vyjde v maďarštině antologie českého současného dramatu. „O české divadlo je tu dlouhodobě zájem. Nejen o hostování souborů, ale také o české režiséry, kteří jsou do Maďarska pravidelně zváni. Loni Michal Dočekal nastudoval ve Vígszínházu skvělou inscenaci Zločin a trest. Toto představení se už za pár dní bude ucházet o titul nejlepší inscenace roku na nejprestižnější maďarské soutěžní přehlídce POSZT. To už lze samo o sobě považovat za ohromný úspěch českého divadla, “  uvedla Lucie Orbók, ředitelka Českého centra Budapešť.

 
DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: