Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

České „Ženy hrdinky“ na Vienna meets Prague (25.–27. září 2020)

Ve dnech 25.–27. září proběhne ve Vídni první ročník kulturního festivalu Spektakel Kulturherbst – Vienna meets Prague. Program sestává z kulturních i hudebních aktivit, částečně zahrnuje také oblast vědy. V rámci slavnostního zahájení se zde formou videoprojekce představí výstavní projekt České hrdinky. Atraktivní prezentace proběhnou jak v rámci zahajovacího večera festivalu, tak i po následující dva dny, vždy v konkrétní hodinu.


Výstava v plzeňské Galerii L. Sutnara © Kamran Julfayev

Projekt přináší portréty významných žen české historie i současnosti a vznikl ve spolupráci s Fakultou designu a umění L. Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Umělecké portréty ztvárnili mladí studenti ateliéru Mediální a didaktické ilustrace, vedeného Renátou Fučíkovou. Jejich díla jsou spojena s krátkým vyprávěním o životních cestách Boženy Němcové, Emmy Destinové, Františky Plamínkové, Elišky Junkové, Toyen, Grete Tugendhat, Vítězslavy Kaprálové, Věry Čáslavské, Olgy Havlové nebo Charlotte Garrigue-Masarykové. Celkem je zastoupeno 50 portrétů.

Geneze projektu spadá do „předcovidového“ období. Výstava barevných velkoformátových plakátů byla od počátku určena pro zahraniční prezentace do metropolí, ve kterých mají Česká centra zastoupení. Březen 2020 však uzavřel všechny hranice. Celý projekt se musel přesunout do internetového prostředí a na webové stránky Radio Prague International. Díky postupnému rozvolňování podmínek v průběhu léta se nyní výstava dostává „naživo“ také do Vídně.

prezentace projektu v obchodním centru Plzeň Plaza © Euromedia

Součástí prezentace bude vedle vlastních portrétů i kniha Hrdinky Renáty Fučíkové, Kateřiny Tučkové a Lenky Křížové, vydaná letos v září v nakladatelství Euromedia Group.

České hrdinky představují jeden z nejúspěšnějších projektů roku 2020, který Česká centra ve spolupráci s partnery připravila.


kniha Hrdinky © Euromedia

Vedle toho se na festivalu představí například koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček, umělkyně Eva Yurková, kytarista Václav Fuksa či současní básníci kolem nakladatelství Kētos. Zajímavou přednášku o vědě pak chystá Dr. Ludger Hagedorn z Institutu věd o člověku.

Cestovatelé si rovněž přijdou na své – v předsálí divadla Spektakel, kde se festival koná, naleznou informace o českých turistických destinacích. Pokud by však kvůli současné situaci s cestou za hranice Rakouska váhali, mohou zůstávat s Českou republikou v kontaktu nadále, a to díky upomínkovým předmětům či českým knihám, jež si mohou v předsálí zakoupit. Chybět nebudou ani zážitky gastronomické – na baru si návštěvníci budou moci objednat bramboračku, sladké i slané lívance a dort Harlekýn.

 Zkrátka a dobře, atraktivní nabídka festivalu sestává z řady možností potkat se ve Vídni s Prahou.

Výstava v Česko-slovenském muzeu v Cedar Rapids (Iowa, USA) © Česko-slovenské muzeum v Cedar RapidsDOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: