Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český animovaný film dobyl Kanárské ostrovy

Světová premiéra loutkového filmu Malý pán režiséra Radka Berana, filmy Michaely Pavlátové, Karla Zemana a světelná show Alexe Dowise, to byla největší lákadla pro návštěvníky festivalu Animayo v Las Palmas de Gran Canaria. Ve dnech 5 – 9. 5. 2015 zde proběhl festival animovaného filmu, speciálních efektů a videoher s názvem Animayo. Česká republika byla jeho hlavním hostem velkolepé přehlídky.

Ředitel festivalu Damián Perea Lezcano se rozhodl představit český animovaný film představit v plné šíři, od klasiků až po mladé tvůrce. Vedle filmů Karla Zemana, obdivovaného v celém světě a přezdívaného Georges Méliès, zde byly promítnutyi krátké filmy čerstvých absolventů FAMU.

Českou kinematografii ale reprezentovala především držitelka berlínského Zlatého medvěda Michela Pavlátová, členka festivalové poroty.  Diváci zhlédli její cyklus filmů, mezi kterými zejména zazářily její Řeči, řeči, řeči  a Repete. Velký divácký úspěch měl i český vizuální umělec Alex Dowis, který se věnuje takzvanému lightpaintingu, tj. malování světelným UV zdrojem na plátno pokryté vrstvou fosforu.

České centrum v Madridu začalo na zajištění účasti ČR jako hlavního hosta pracovat již loni na podzim a všechno dopadlo skvěle. Projekce našich filmů byly vyprodané, ale především jsme domluvení s ředitelem festivalu panem Pereou Lezcanem, že společně připravíme přehlídku animovaných filmů v listopadu tohoto roku v Madridu a na další ročník přivezeme na Kanárské ostrovy další várku českých filmů,“ říká ředitel Českého centra v Madridu Stanislav Škoda.   

Festivalu, který se konal v Las Palmas de Gran Canaria letos již podesáté, a letos ho navštívilo rekordních dvanáct tisíc diváků, se vedle českých hostů zúčastnili také například Craig Miller, jeden z producentů Hvězdných válek, nebo oceňovaný španělský režisér Javier Fesser.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: