Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Český komiks v Salzburgu

V úterý 21. 5. od 19.00 hodin se v prostorách salzburgské univerzity uskutečnila vernisáž komiksové výstavy Mezitím na jiném místě | Století českého komiksu. Jedná se o druhou realizaci této výstavy v Rakousku. (První proběhla na podzim roku 2018 v Českém centru Vídeň.)

Salzburgské uvedení bylo specifické tím, že se sami studenti slavistiky zapojili do tvorby výstavy. Texty na doprovodných komiksových reprodukcích, které byly převážně v češtině, přeložili do němčiny a prezentovali je vedle originálních reprodukcí (studentské realizace byly odděleny od originální výstavy vizuálně pomocí modrého podkladu).

Výstavu zahájil prof. Peter Deutschmann, zástupce vedoucí katedry slavistiky a profesor literatury a kulturní vědy. Dále promluvil ředitel ČC Vídeň, PhDr. Mojmír Jeřábek. Kurátor výstavy Dr. Pavel Kořínek (AV ČR)  představil publiku koncept výstavy a seznámil je blíže s postavou Švejka. Závěr patřil studentkám slavistiky a vybraným českým komiksovým titulům tituly (Alois Nebel, Zátopek, edice Češi). Slavnostní vernisáž proběhla za účasti honorárního konzula České republiky v Salzburgu Mag. Clemens Chwoyka, vedoucího Ústavu české literatury a knihovnictví na Masarykově univerzitě Dr. Zbyňka  Fišera. Pařížský literární historik Dr. Jean Boutan vedl v rámci celodenního programu na univerzitě věnovaného českým tématům přednášku zaměřenou na historii komiksu.

 
Popisek foto zleva: Jean Boutan, Clemens Chwoyka, Peter Deutschmann, Mojmír Jeřábek, Zbyněk Fišer, Pavel Kořínek.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: