Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Dienstags-Talk mit Mojmír: nově kompletně na Youtube

České centrum Vídeň přinášelo od 14. dubna každé úterý večer na svém Youtube kanálu nový díl ze série rozhovorů v němčině Dienstags-Talk mit Mojmír. Rozhovory se zajímavými osobnostmi vedl ředitel Českého centra Vídeň Mojmír Jeřábek. Sérii zakončil 30. června rozhovor s generálním ředitelem Českých center Ondřejem Černým. Veškeré záznamy jsou nyní dostupné na internetu.

Generální ředitel Českých center PhDr. Ondřej Černý působil v devadesátých letech jako redaktor časopisu Svět a divadlo, poté zastával funkci ředitele Divadelního ústavu. V letech 2007–2012 vedl pražské Národní divadlo. Kromě toho přednášel na katedře kulturologie FF UK a arts managementu VŠE a překládal divadelní hry z němčiny. Spolupracoval s Pražským divadelním festivalem německého jazyka a je korespondenčním členem Saské akademie umění. V roce 2014 se stal ředitelem Českého centra Mnichov a od roku 2018 působí jako generální ředitel Českých center.

 

Na Youtube si dále můžete pustit rozhovory s těmito hosty

Petr Štědroň, germanista, překladatel, divadelní ředitel, dramaturg.

Lojze Wieser, autor a nakladatel mnoha knih, jeho ediční řady Europa erlesen (Vyčíst Evropu) a Wieser Enzyklopädie des europäischen Ostens (Wieserova encyklopedie evropského Východu) se staly kultovními.

Manželé Daniela Hammer-Tugendhatová (kunsthistorička a dcera manželů Grety a Fritze Tugendhatových, kteří pověřili architekta Miese van der Rohe stavbou svého rodinného domu v Brně-Černých Polích) a Ivo Hammer (konzervátor-restaurátor, někdejší předsedamezinárodní komise expertů THICOM při restaurování vily Tugendhat).

Laura Amann, kurátorka a architektka působící ve Vídni a Praze.

Thomas Trabitsch, rakouský teatrolog a ředitel Divadelního muzea ve Vídni.

Jaroslav Rudiš, je český i německý romanopisec, autor komiksů, divadelních her a textů písní a hudebník.

Adam Plachetka, český operní pěvec, stálý člen ansámblu Wiener Staatsoper, častý host řady světových operních domů (mj. Metropolitní opery v New Yorku, Bayerische Staatsoper v Mnichově či Royal Opera House Covent Garden v Londýně).

Iris Raffetseder, jednoa z dramaturgyň festivalu Wiener Festwochen.

Zuzana Brikcius, kurátorka, proslavila se zejména propojováním dvou uměleckých světů – literárního a výtvarného.

Lisa Mai, iniciátorka prvního bezbariérového festivalu krátkého filmu v Rakousku dotdotdot a festivalu dotdotdot 4plus pro děti.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: