Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Diskusní fórum Rusko - obchodní partner

Ve čtvrtek 26. dubna 2012 proběhlo v Černínském paláci již osmé diskusní fórum „Rusko – obchodní partner“, pořádané z podnětu Českého centra-Českého domu Moskva Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Českými centry a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

 

Fórum zahájili generální sekretář ministerstva zahraničí Jaromír Plíšek a velvyslanec ČR v Ruské federaci Petr Kolář. Mezi hlavní diskutovaná témata patřily zejména aktuální podmínky podnikání v Rusku a možnosti pronikání na ruský trh. Byly zde představeny změny zejména v návaznosti na Celní unii Rusko - Bělorusko - Kazachstán a vstup Ruska do Světové obchodní organizace WTO. Zástupcům firem byly představeny formy podpory exportu ze strany státních institucí ČR, profesních komor a bank. Prezentace a zvukový záznam 8. diskusního fóra je k dispozici viz níže.

Na výše uvedená témata debatovali s exportéry diplomaté Ministerstva zahraničních věcí, velvyslanectví ČR v Moskvě, zástupci Českého domu v Moskvě, velvyslanectví Ruské federace v Praze, Ministerstva průmyslu a obchodu, zahraniční kanceláře CzechTrade v Moskvě, Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Komory pro hospodářskou spolupráci se zeměmi SNS, Asociace malých a středních podniků a živnostníků, České exportní banky, Exportní garanční a pojišťovací společnosti a dalších institucí.

MZV ČR považuje Rusko za jednoho z nejvýznamnějších obchodních partnerů České republiky a jednoznačnou ekonomickou prioritu. Vzájemný obchod a zejména český export má od krizového propadu v roce 2009 rostoucí tendenci přesahující meziročně 40 %. Za první měsíce roku 2012 vývoz vzrostl dokonce o více než 50 %.

K udržení a posílení této tendence směřuje i koordinovaná informační, finanční a logistická podpora českým vývozcům, která je poskytovaná ze strany MZV ČR a zastupitelských úřadů, Ministerstva průmyslu a obchodu, CzechTrade, ČEB, EGAP a dalších institucí. Diskusní fórum má kromě informační hodnoty význam také z hlediska získání zpětné vazby od podnikatelů, zejména co se týče konkrétních potřeb exportních firem.

Fórum „Rusko - obchodní partner", určené zejména exportérům do Ruské federace, se těšilo mimořádné pozornosti českých firem. Zúčastnilo se jej více než 250 zástupců českých vývozců.

 

Materiály z akce včetne audiozáznamu jsou k dispozici zde.

Fotogalerie


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: