Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Dokument Vlci na hranicích na rumunském festivalu Pelicam (12. 7. 2020)

Film Vlci na hranicích se zaměřuje na společnost, kterou vlk fascinuje, ale i děsí zároveň. Přesto, že mnoho lidí ve vlcích vidí šanci pro obnovu divoké přírody, najde se i spousta takových, kteří si vlka v přírodě nepřejí a rádi by jej vyhnali mimo dosah svých obydlí. Film se odehrává na Broumovsku na hranici České republiky s Polskem. Během posledních let region neustále čelí mnohým útokům vlků na stáda ovcí. Společnost je tak rozdělená na ty, kteří proti vlkům bojují a ty, kteří se je snaží ochránit.

Před více než dvěma staletími byli vlci na Broumovsku vyhubeni, v roce 2016 se ale do této oblasti vrátila první smečka a narůstající populace vlků dnes výrazně ovlivňuje životy místních lidí. Dokument Vlci na hranicích zachycuje jejich nejednoznačné přijetí: zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata farmářů, proti kterému není možné se účinně bránit. Na straně odpůrců stojí kromě místních farmářů i mediálně známý starosta Vernéřovic Tomáš Havrlant, mezi příznivce se zase řadí hydrolog Jiří Malík.

Dokument se bude promítat online, více informací na webu festivalu.

O festivalu Pelicam

Mezinárodní filmový festival Pelicam, jehož hlavním témem je životní prostředí, pořádá od roku 2012 Asociace Les Herbes Folles Association. Festival Pelicam je od roku 2013 členem sítě Green Film Network, která zahrnuje 40 filmových festivalů zaměřených na životní prostředí. Festivalu si klade za cíl přilákat, zapojit a rozšířit publikum se zájmem o filmy a prostředí, a to z rumunského města Tulcea, z celého Rumunska i ze zahraničí.

O režisérovi Martinu Pávovi

Martin vystudoval filmovou režii na pražské FAMU, ale brzy se začal orientovat na dokumentární film. Podle jeho názoru mu tato zkušenost dává jednu velkou výhodu: klade důraz na silný příběh nabitý emocemi a také na silnou audiovizuální prezentaci. Jeho debutový film Kibera: Příběh slumu získal Cenu publika na festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v roce 2018. Aktuálně Martin absolvuje doktorské studium na Ústavu mezinárodních vztahů, kde se věnuje postkoloniální identiě slumů a městům v zemích globálního Jihu. Problematika střetu kultur a jejich vzájemné ovlivňování je jedním z hlavních témat jeho díla. Dalším je lidský vztah k přírodě a její vliv na lidskou psychiku, což hlouběji analyzuje právě jeho nejnovější film Vlci na hranicích.

 


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: