Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Dokumentární pondělky: sledujte s Českými centry online! (1.–29. června)

Česká centra ve spolupráci s VOD platformou Dafilms uvádějí speciální cyklus českých dokumentů navazující na pravidelné dokumentární programy některých ČC v zahraničí.

Červnové pondělky budou patřit vybraným českým dokumentům, které bude k vidění vždy od 19.00 CEST na webové stránce www.dafilms.com a ve 20.30 CEST (případně 21.00 CEST, dle délky filmu) doplněny debatami s tvůrci skrze platformu ZOOM.


1. června byl cyklus zahájen dokumentem Trabantem tam a zase zpátky a debatou s Danem Přibáněm. Snímek o skupině dobrodruhů, kteří křižují širý svět za použití dopravního prostředku, který byste nečekali – trabantu. Cesta začíná v Indii a pokračuje přes Nepál, Himaláje, Pákistán, Čínu, Uzbekistán, Rusko a Ukrajinu až domů. Film plný černého humoru a adrenalinových zážitků.

8. června můžete zhlédnout dokument Jmenuji se Hladový Bizon (režiséra Pavla Jurdy z roku 2016). Příběh Jana, chlapíka, který od narození nevidí, a navíc se mu zhoršuje sluch, se odehrává převážně v indiánské rezervaci v Novém Mexiku. Jan si říká Hladový Bizon a spolu se svou ženou Zuzanou se vydává z Moravy za medicinmanem z kmene Navahů, aby u něho podstoupil ozdravný rituál.

Central Bus Station (režiséra Tomáše Elšíka z roku 2019) vás 15. června zavede na autobusové nádraží v Tel Avivu, jedno z největších, ale také nejžalostnějších na světě. Původní architektonický plán se postupně proměnil v nekonečný labyrint prostorů, chodeb a lidských osudů, který slouží jako oáza pro imigranty z celého světa.

Dokumentární cyklus bude pokračovat 22. června Evangeliem podle Brabence (režiséra Miroslava Janka z roku 2014). Rozhovory novinářky Renaty Kalenské s Vratislavem Brabencem, členem legendární undergroundové kapely Plastic People of the Universe, se zaměřují nejen na vzpomínky z doby komunistických represí, ale také na zážitky tazatelky s touto jedinečnou osobností.

Cyklus dokumentárních pondělků uzavře v pondělí 29. června film Viva Video, Video Viva režisérky Adély Komrzý z roku 2018. Dokument přináší prostřednictvím dochovaných materiálů, nečekaných setkání, osobních výpovědí a myšlenek videistů ucelenou zprávu o době, kdy nemohlo být nadšení skupiny umělců spontánně ventilováno. V době totalitního režimu se video začalo používat jako nástroj ke svobodnému uměleckému vyjádření. I přes nedostupnost technologií vznikala řada děl, za kterými stáli nejen uznávaní umělci, jako například Radek Pilař či Petr Skala, ale i téměř zapomenutí autoři, z jejichž tvorby vzešly experimentálně filmové a novomediální přístupy.

 

 

 

 

 

Projekt vzniká ve spolupráci s platformou Dafilms, která je mezinárodní platformu online distribuce dokumentárních a experimentálních filmů kladoucí důraz na evropskou kinematografii.


Cyklus dokumentárních pondělků uzavře v pondělí 29. 6. film Viva Video, Video Viva (režéserky Adély Komrzý z roku 2018). Dokument přináší prostřednictvím dochovaných materiálů, nečekaných setkání, osobních výpovědí a myšlenek videistů ucelenou zprávu o době, kdy nemohlo být nadšení skupiny umělců spontánně ventilováno. V době totalitního režimu se video začalo používat jako nástroj ke svobodnému uměleckému vyjádření. I přes nedostupnost technologií vznikala řada děl, za kterými stáli nejen uznávaní umělci, jako například Radek Pilař či Petr Skala, ale i téměř zapomenutí autoři, z jejichž tvorby vzešly experimentálně filmové a novomediální přístupy.

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: