Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

CZECH IN - 3x český film

České centrum Düsseldorf ve spolupráci s Filmmuseum der Landeshauptstadt představí ve třech blocích – od května 2012 do února 2013 nejvýznamnější české filmy a režiséry. Český film má v dějinách filmu své pevné místo, filmaři jako Karel Zeman, Jiří Trnka, Jan Švankmajer nebo Miloš Forman získali světovou proslulost.

 Sérii zahájí 8. května kreslené a loutkové filmy z 30. let s úvodem od Michala Breganta z Národního filmového archivu v Praze. Akci provází výstava Jiří Trnka – ve službách imaginace.

Zuzana Jurgens, ředitelka Českého centra Düsseldorf:„Ve třech tematických blocích se v Düsseldorfu představí dohromady 45 krátkých i celovečerních filmů, od 30. let až do současnosti. České centrum tak v Düsseldorfu nabízí jedinečnou příležitost seznámit se s nejvýraznějšími osobnosti a filmy českých filmových dějin.

V oblasti kresleného a loutkového filmu patří Česká republika mezi přední země, čeští tvůrci přispěli výraznou měrou k jeho rozvoji. 1. Blok řady Czech in – 3x český film představuje českou filmovou avantgardu 30. let (s Karlem a Irenou Dodalovými), svět plný fantazie Jiřího Trnky a Karla Zemana, jakož i surrealisticko-experimentální filmy Jana Švankmajera či originální dílo Jiřího Barty.

Při příležitosti 100. narozenin Jiřího Trnky, zakladatele tradice českého trikového filmu, bude současně 8. května otevřena ve Filmmuseum Düsseldorf otevřena výstava Jiří Trnka – ve službách imaginace.

V říjnu bude pokračovat série filmy české Nové vlny. Zastoupeni v ní budou režiséři jako Miloš Forman, Věra Chytilová a Jan Němec nebo Evald Schorm.

Třetí blok přiblíží v únoru 2013 v celkem dvanácti projekcích aktuální český film po roce 1989, mj. s filmy Jana Svěráka, Saši Gedeona nebo Petra Zelenky.

 Více

http://munich.czechcentres.cz/cs/
www.duesseldorf.de/filmmuseum

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: