Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

FameLab 2014 - ceny rozdány!

Mezinárodní soutěž FameLab 2014, kterou v České republice organizuje British Council, dospěla k národnímu finále. V neděli 11. května diváci v zaplněném Divadle Semafor vybrali svého favorita z 11 finalistů. O celkovém vítězi rozhodla odborná porota. Letošním vítězem se stal biochemik Mgr. Matyáš Krijt z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Porotu i publikum pobavil svým vystoupením Pomoc, moč, pomoc. Během tří minut vysvětlil nejen nadějný způsob monitorování autismu, ale bravurně zvládl odebrat vzorek moči miminku (umělému) i několika divákům v předních řadách (symbolicky). Hlavní cenu převzal z rukou ředitelky Nadačního fondu Neuron Moniky Vondrákové, která zastupovala hlavního partnera soutěže FameLab v ČR.

Matyáš Krijt pojede v červnu reprezentovat Českou republiku do anglického Cheltenhamu na mezinárodní klání národních vítězů. Tam již soutěž proběhne v angličtině a konkurence bude veliká – letos se účastní již 24 zemí.

Nově udělovanou Cenu Českých center, která podporuje mezinárodní vědeckou spolupráci, předal Ing. Jan Špunda  MUDr. Pavlu Tomšíkovi, Ph.D. z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.  Pavlovo vystoupení Rajčatoterapie ocenili také diváci, kteří mu svými hlasy přidělili Cenu publika. Tu předal Ing. Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Cenu British Council a O. s. Adeto získal Mgr. Marek Lanč z VŠCHT Praha se svým vystoupením Popelka versus pavouk. Cenu, kterou je studijní cesta do Velké Británie, předal Markovi pan Steve Oxley, ředitel British Council v České republice.

Cenu AV ČR za vědecký přínos udělila porota Mgr. Jakubovi Braborcovi z Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži za jeho vystoupení Zdání klame o výzkumu fluoreskujících boranů. Tablet od firmy Samsung mu předal vedoucí poroty profesor Václav Pačes.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: