Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

FameLab 2020: hlasujte do 18. 10. 2020 o udělení Ceny e-publika!

Česká centra dlouhodobě podporují mezinárodní soutěž FameLab, která je dnes jednou z nejvýznamnějších soutěží v popularizaci vědy na světě. Cheltenham Festivals a British Council společně organizují mezinárodní finále FameLabu, jež se koná každoročně v červnu v anglickém Cheltenhamu. V České republice zajišťuje soutěž místní zastoupení Britské rady, soutěž je tříkolová. Jednomu z finalistů národní (české) části soutěže poskytují Česká centra týdenní networkingový pobyt v zahraničí.

Jednou z novinek letošního ročníku FameLabu je nově zavedená Cena e-publika. Chcete-li ovlivnit, komu cena připadne, můžete hlasovat do 18. 10. 2020 zde. Hlasovací formulář obsahuje taktéž odkaz na video z finálového večera.

Veškeré informace k letošnímu ročníku v ČR, a to včetně cen již udělených odbornou porotou, naleznete zde.

O soutěži FameLab

Cílem soutěže je podpora mladých vědeckých talentů. Pravidla jsou daná: studenti vědeckých oborů a mladí výzkumní pracovníci poodhalí posluchačům podstatu svého každodenního bádání a mají pouhých 180 vteřin na to, aby stručně a jasně popsali, čím se zabývají. Porota složená z expertů hodnotí obsah – srozumitelnost – a charisma.

„Divokou kartou“ pro vítěze však disponují i diváci, neboť mohou ve svém hlasování vybrat svého favorita z oblastního kola, který má zajištěnou účast v národním finále. O vítězi rozhodují hlasy.  Ten, který jich získá nejvíce, obdrží Cenu publika.

© Tomáš Belloň

© Tomáš Belloň

O letošním ročníku FameLabu

V pořadí 10. ročník mezinárodní soutěže FameLab v ČR proběhl pod vlivem omezení z důvodu pandemie v jiném časovém plánu. Národní finále se posunulo na září (původně mělo proběhnout v květnu) a konalo se v budově ČVUT (CIIRC).

© Tomáš Belloň

© Tomáš Belloň

Během soutěže přidělila odborná porota několik hlavních cen spolu s Cenou Českých center. Certifikát Českých center pro vítězku Annu Kala předal Martin Pechanec, hlavní koordinátor Českých center pro oblast VAVAI.

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: