Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Film Nickyho rodina získal cenu Fóra pro zachování audio-vizuální paměti na MFF v Jeruzalémě

Celovečerní dokumentární film o záchraně 669 českých a slovenských dětí sirem Nicholasem Wintonem Nickyho rodina získal dne 15. července 2011 cenu Fóra pro zachování audio-vizuální paměti na 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Jeruzalémě. Během krátké doby jde o další úspěch, 9. července si tvůrci odnesli Diváckou cenu deníku Právo na MFF Karlovy Vary.

Své rozhodnutí odborná porota zdůvodnila slovy: "Filmařům se podařilo inteligentně, přesně a jasně využít archivní materiály, které získali z mnoha rozmanitých zdrojů. Archivní materiály spolu s historickými rekonstrukcemi umělecky ilustrovaly tento nádherný, dojemný příběh a podařilo se tak vytvořit lidský a monumentální film. Archívy, drama a autentická svědectví jsou kombinovány v neobvyklé koláži. Rafinované použití barvy v archivních záběrech vytváří rozdíly mezi zobrazením nacistického nepřítele v chladných modrých tónech, oproti obětím a jejich zachráncům, kteří se objevují v teplých hnědých tónech. Titulky ve filmu pomáhají divákovi orientovat se v událostech a archivních materiálech." V porotě zasedli: Ruti Avramovitz, ředitelka projektů Státního archivu Izrael, Yaakov Gros, dokumentarista a historik izraelské kinematografie a Billy Segal, ředitel Kanálu 1 izraelské IBA, člen výboru pro program a výrobu Mezinárodní federace televizních archivů (FIAT).

 „Této ceny z prestižního festivalu si velmi vážíme, bereme ji jako ocenění profesionální filmařské kvality našeho dokumentu. Často jsem v souvislosti s filmem Nickyho rodina četl, že jeho naléhavost, emoce, smích skrz slzy... jsou jaksi automaticky zakódované v samotném tématu příběhu sira Wintona.  Na jeruzalémském filmovém festivalu vysoce vyzdvihli koncepční a mravenčí práci střihačů v čele s Patrikem Paššem, kteří dopomohli ke vzniku lidského a monumentálního filmu, jak píše porota ve svém zdůvodnění. Z ceny máme všichni opravdu velikou radost a chceme sa poděkovat Českému centru v Tel Avivu, panu Davidovi Stecherovi za podporu. Film nás nadále plně zaměstnává. Připravují se kino-distribuční premiéry v USA, v Austrálii, ve Francii, premiéry v Londýně se zúčastní sám Nicholas Winton. Brzy se chystáme na World Film festival v Montrealu,“ komentoval zisk ocenění režisér Matej Mináč.

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdí Winton. Režiséra Mateje Mináče tato „nákaza dobrem“ fascinuje, proto použil jeho příběh už potřetí. Poprvé před 12 lety v hraném filmu Všichni moji blízcí, podruhé v roce 2002 v dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton, za který získal International EMMY AWARD za nejlepší dokumentární film a potřetí v hraném dokumentu   Nickyho rodina, jehož slavnostní premiéra se odehrála v lednu letošního roku v Praze za účasti v květnu 102-letého Sira Wintona. V české distribuci jej zatím vidělo téměř 40 000 diváků, připravuje se také vzdělávací projekt Nickyho rodina pro školy.

 

Kontakt pro další informace:

 

České centrum Tel Aviv

Pavla Schimmerling

T: +972-3-691 1216, 1218

GSM: +972 54 598 87 64

E: schimmerling@czech.cz


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: