Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Czech-in pour le cinéma tchèque: Přehled soudobé české kinematografie

Druhý ročník filmového festivalu "Czech-in pour le cinéma tchèque" nabídne francouzskému publiku šest významných snímků současné české kinematografie. V Paříži bude festival hostit kino l'Entrepôt, poté se festival přesune do Rennes a Arrasu, kde se bude konat několik dalších projekcí. Ochutnávka českého filmu se uskuteční 8. - 14. listopadu 2011. Festival zorganizovalo České centrum v Paříži ve spolupráci s agenturou CzechTourism a pod uměleckým vedením Markéty Hodouškové.

Martin Jan Bonhard, ředitel Českého centra Paříž:  „Jsme rádi, že se nám podařilo připravit zajímavý průřez české kinematografie posledních dvou let a zprostředkovat jej francouzskému publiku. Doufám, že tento projekt bude pokračovat do budoucna, aby se současná česká filmová tvorba dostala více do povědomí Francouzů“.

 

Letošní výběr filmů nás zavede do atmosféry temných let komunistické vlády v Československu.

Rytmus v patách odráží 50. léta minulého století a období Stalinovy vlády, v němž se odehrává tragický příběh inspirovaný povídkou Josefa Škvoreckého doprovázený jazzovou hudbou 30. a 40. let. Na oslavu zahájení festivalu bude po projekci filmu následovat koncert hudebníků, kteří zahrají několik filmových písní. Večer proběhne ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu.

 

80 dopisů a Pouta nás přivádí do nevlídných a nekonečných 80. let, do doby před pádem komunistického režimu. Čekání na možnost emigrovat a tíha byrokratické mašinérie socialismu jsou ústředním tématem autobiografického filmu 80 dopisů. Pohled na všudypřítomnost policejního dohledu, který svírá jedince v Poutech, nám nabízí druhý film, jenž se zabývá otázkou kolaborace v době minulého režimu.

 

Následující desetiletí zůstávají poznamenána komunistickou zkušeností a jejím zatěžujícím dědictvím. Hořkost vůči režimu je viditelná u hlavního hrdiny Domu, který neví, jak se vypořádat s generačním konfliktem.

 

Film Dům se bude promítat za přítomnosti režisérky Zuzany Liové na Mezinárodním filmovém festivalu v Arrasu ve dnech 10. – 11. listopadu 2011. Následující den se zúčastní v Českém centru Paříž také debaty s diváky.

 

Politická zklamání a konec světa jsou ústředními tématy Odcházení, filmového debutu disidenta a bývalého prezidenta Václava Havla. Po poslední projekci snímku bude následovat diskuse s producentem filmu Jaroslavem Boučkem, která uzavře celý festival. 

 

Nový film Mamas & Papas talentované Alice Nellis (Tajnosti) se originálním přístupem zabývá otázkami mateřství a otcovství v dnešní době volných vztahů.

 

Na závěr nám bude velkým potěšením a ctí představit filmovou událost roku 2011 Odcházení, filmový debut bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla.

 

Bonusové projekce festivalu určené mladému publiku, Příběhy z farmy a Kouzelný ateliér, byly natočeny v Československu v letech 1960 – 1970. Tyto filmy ztělesňují českou tradici animované kinematografie, jejíž hlavní představitelkou je Hermína Týrlová. Ta na filmové plátno přivádí loutky a postavičky z papíru, lnu či perel. Svět plný poezie, dobra a zla pro radost a nadšení nejmenších.

 

 

 

  

  

  

  

  RYTMUS V PATÁCH

Rež. Andrea Sedláčková. Hrají: V. Dyk, M. Šoposká, V. Kotek, E. Smetanová, J. Meduna, B. Kohoutová, Z. Procházková, F. Němec, V. Kulhavý, J. Přeučil.

Drama, ČR, 1h37, 2009. Francouzské titulky.

 

Příběh je obrazem doby, začátku padesátých let, kdy ještě existují poslední relikty svobodného světa, jako např. americká tisková agentura, poslední jazzové kapely, a kdy berou za své i naivistické demokratické představy „bývalých“, tj. lidí, kteří neoddiskutovatelně patřili ke světu první republiky. Komunistický režim všechno „bere šmahem jako smrt“ a nejen jako. Ve středu dění se ocitá parta mladých lidí, kteří se točí kolem jazzové kapely a jedné krásné dívky. Geraldinka, ještě vlastně nedospělá a rozhodně nezodpovědná slečna, která si myslí, že je chytřejší než všichni a že na světě je proto, aby se bavila, se zaplete do režimních sítí, které ji zničí. Ale její životní nezkušenost nepřehluší její sílící a postupně vědomý smysl pro spravedlnost: potřebným je třeba pomáhat a oportunismus je jí rozhodně cizí. Původní Škvoreckého příběh je odrazem skutečných událostí, ale jeho stylizace je pro autora příznačná. Zdánlivě lehká a vtipná konverzace zamilovaných mladých lidí zachycuje jen část jejich života, druhá část neodvolatelně spěje k dramatickým událostem. 

 

Úterý 8. listopadu 2011 ve 20h.

Projekce je součástí zahajovacího večera a bude následována koncertem, na kterém vystoupí někteří účinkující z filmu.

Zahajovací večer se koná ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism v rámci kampaně „Mám rád Českou republiku“.

Bližší informace konzultujte zde: www.findyourlike.com

  

  

  

 

  

  

  

  

  

 

80 DOPISU

Rež. Václav Kadrnka. Hrají: Zuzana Lapčíková, Martin Pavluš

Drama, ČR, 1h15, 2010. Francouzské titulky.

 

Československo, 29. březen 1987. Jeden den v komunistickém Československu inspirovaný životem režiséra. Čtrnáctiletý Vašek vyráží se svou matkou po úřadech, aby získali povolení odejít za otcem, který emigroval do Velké Británie. Režisér Václav Kadrnka vypráví osobní příběh o odloučení a touze být s milovaným člověkem navzdory těžkým okolnostem, o vytrvalosti a nezlomnosti, s jakou mnoho lidí v bývalém režimu čelilo absurdnímu byrokratickému systému. Na jedné straně mrazivá a zároveň niterná atmosféra filmu je budována senzitivní kamerou, detailní prací se zvuky a autentickými výkony představitelů hlavních rolí (Zuzana Lapčíková, Martin Pavluš). Atmosféra lhostejnosti a ošumělosti kontrastuje s upřímností a hloubkou vztahu Vaška s matkou a jejich otcem. 

 

Středa 9. listopadu v 18h

Čtvrtek 10. listopadu ve 20h

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

POUTA

Rež. Radim Špaček. Hrají: Ondřej Malý, Kristína Farkašová, Luboš Veselý, Lukáš Latinák, Oldřich Kaiser, Ivana Uhlířová, Martin Finger, Roman Zach, Iva Pazderková, Barbora Milotová, Jiří Štrébl, Simona Peková, Jana Válková-Janěková, Svatopluk Matyáš, Filip Rajmont, Cyril Drozda.

Psychologické drama, ČR/Slovensko, 2h20, 2009. Francouzské titulky.

 

Československo, 1982. Totalitní režim se zdá jako nekonečný a neukončitelný. Antonín, příslušník tajné policie, je vnitřně neklidný, možná až psychopatický násilník, plný neartikulovaného vzteku a zoufalství. Znuděný vším okolo sebe nasměruje své démony ke zdánlivě čistému, spíše ale neuchopitelnému bodu – k mladé ženě Kláře. Není to láska ani jiný druh čisté vášně – pouze spalující touha po iluzi útěku z šedivé klece a nudy. Antonínova nesmyslná snaha získat Kláru pro sebe ho obrací nejen proti tradičním nepřátelům režimu, ale i proti vlastním lidem a systému samotnému. Pokud ale Antonín porušuje pravidla organizace, jíž slouží, není to gesto občanské nebo dokonce politické – je to vzpoura čistě osobní a zběsilá.

 

Český lev za nejlepší film, režii, scénář, herec v hlavní roli a nejlepší kamera.

 

Čtvrtek 10. listopadu v18h

Pátek 11. listopadu ve 20h

 

 

 

  

  

  

  

  

  

 

ODCHAZENI

Rež. Václav Havel. Hrají: Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař, Oldřich Kaiser, Barbora Seidlová, Jan Kraus, Josef Polášek, Pavel Landovský, Jiří Bartoška, Michal Novotný, Václav Havel, Stanislav Milota, Ladislav Špaček, Marián Labuda st. Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jaroslav Dušek, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Vlasta Chramostová, Jiří Lábus, Ivana Uhlířová, Jiří Macháček, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař, Oldřich Kaiser, Barbora Seidlová, Jan Kraus, Josef Polášek, Pavel Lando

Komedie, drama, ČR, 1h37, 2011. Francouzské titulky.

 

Světově uznávaný dramatik a politik Václav Havel se poprvé stane režisérem, aby převedl na filmové plátno hru, kterou s úspěchem uvedly domácí i zahraniční scény. Setkání Václava Havla s filmovou režií, řečeno jeho slovy – v závěru jeho veřejné kariéry - je poněkud symbolické. Jeho rodina, především v osobě jeho strýce Miloše Havla, je úzce spojena s rozvojem československého filmu a vybudováním domácího filmového průmyslu v období první republiky, sám autor odmalička toužil stát se filmovým režisérem, dobové poměry však mu zmařily jak studium, tak naplnění této dlouholeté touhy.

Příběh filmu Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Dr. Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží to nedat najevo, v podstatě se mu zhroutil svět. Musí se vystěhovat z vládní vily, která se už za ta léta stala jeho domovem, a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Zároveň - a hlavně - musí prožít rozklad svého okolí, svého "dvora", a uvědomit si, jak málo ho vlastně znal.

 

Po poslední projekci snímku bude následovat diskuse s producentem filmu Jaroslavem Boučkem, která uzavře celý festival.

 

 

Kino L´Entrepôt, pátek 11. listopadu od 18h.

Kino L´Entrepôt, neděle 13 listopadu od 20h., po projekci snímku následuje diskuze s producentem filmu Jaroslavem Boučkem.

 

Odcházení bude ve spolupráci se Ciné-TNB také promítáno v kině Arvor v Rennes v pondělí 14. listopadu 2011 od 20h. Po projekci následuje diskuze s producentem filmu Jaroslavem Boučkem. Více informací na www.cinema-arvor.fr

Tento výjimečný český večer je pořádán ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu-CzechTourism, která uvádí na trh svoji novou reklamní kampaň „Mám rád Českou republiku“, jež se zaměřuje na propagaci cestovního ruchu v České republice se studenty a mladými lidmi.

Více informací naleznete na www.findyourlike.com

 

 

 

  

  

  

  

  

 

MAMAS & PAPAS

Rež. Alice Nellis. Hrají: Zuzana Bydžovská, Petr Franěk, Filip Čapka, Zuzana Čapková, Natalia Volkova, Ivan Shvedoff, Michal Čapka, Marika Procházková, Martha Issová, Zuzana Kronerová, Pavlína Štorková, Václav Jiráček, Ludmila Forétková, Ivana Uhlířová, Perla Kotmelová, Helena Lia Tachovska.

Psychologické drama, ČR, 1h41, 2010. Anglické titulky.

 

Čtyři příběhy filmu tvoří mozaiku osudů několika manželských či partnerských dvojic, které v určitém zlomovém bodě života řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství. Záměrem scénáristky a režisérky Alice Nellis je ukázat pomocí souběžného vyprávění několika příběhů, že problém moderního rodičovství je širší a hlubší než konkrétní situace kterékoliv jednotlivé postavy. Domácí režisérka číslo jedna opět přichází s příběhem, který se může dotknout diváků bez ohledu na věk či postavení. Každý z vyprávěných příběhů o touze po dítěti, osudovém rozhodnutí, zda dítě mít či nemít nebo snaze vyrovnat se s nástrahami, které před nás život postavil, může být právě ten váš. 

 

Středa 9. listopadu ve 20h
Sobota 12. listopadu v 18h

 

 

  

  

  

  

  

  

  

   

 

DUM

Rež. Zuzana Liová. Hrají: Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká, Judit Bárdos, Ester Geislerová, Marek Geišberg, Lucia Jašková, Marián Mitaš, Attila Mokos

Drama, ČR / Slovensko, 1h37, 2011. Francouzské titulky.

 

Dům vypráví příběh snu nedokonalého muže o dokonalé rodině. Imrich staví dům pro každou ze svých dcer. Na rodinné zahradě.

Když jeho starší dcera ve věku 18 let otěhotněla, Imrich ji vyhodil, přestal pracovat na stavbě jejího domu a veškerou energii soustředí na stavbu domu pro mladší Evu.

Nevinná kresba třech domů v jediné zahradě kdysi malé dívky se pro náctiletou Evu mění v noční můru. Je nucena pracovat na stavbě svého “daru”. Každý den, každou volnou minutu.

Vzdorovitě sní o lásce a světě za zdmi, které pro ni buduje její otec. Evina skandální aféra se ženatým učitelem otvírá bolestivý proces probouzení se všech členů rodiny, kteří spolu neumí komunikovat už velmi dlouho...

 

Sobota 12. listopadu ve 20h, po projekci bude následovat debata s režisérkou Zuzanou Liovou.

Neděle 13. listopadu v 18h

 

Film Dům se bude promítat za přítomnosti režisérky Zuzany Liové rovněž na Mezinárodním filmovém festivalu v Arrasu ve dnech 10. – 11. listopadu 2011.

ARRAS FILM FESTIVAL 2011

4. – 13. listopadu 2011, 2. ročník festivalu nabídne 100 snímků, 200 projekcí, více než 100 hostů, 10 dní plných filmových zážitků a emocí.

http://www.plan-sequence.asso.fr/festival.php

 

  

  

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

PŘÍBĚHY Z FARMY

Rež. Hermína Týrlová.

Animovaný film, ČR, 1970, 38mn.

 

Slepička, pejsek, kráva, kachnička a všichni jejich kamarádi nás v průběhu pěti krátkých příběhů uvádí do úžasného světa farmy. Osel s velkýma ušima, Podivný kačer, Pes snílek, Slavnost na farmě a Vánoce na farmě.

 

Sobota 12. listopadu v 11h

 

 

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

   

  

 

KOUZELNÝ ATELIÉR

Rež. Hermína Týrlová.

Animovaný film, ČR, 1970, 39mn.

 

Pět nových krátkých filmů z dílny významné české animátorky nás ponoří do skutečnosti, ve které se běžné předměty pohybují a ožívají. Kocourek Šibal si hraje s kouzelnou kuličkou, kterou mu ostatní zvířátka závidí. Darebák se převleče za indiána a straší své kamarády z farmy. Vánoční stromeček odmítá, aby byl vytržen ze země a odnesen ze svého lesa. Pejsek Nebojsa našel ve své boudě schované miminko a je obviněn z jeho únosu. Krabice na pletení ožívá a vše, co uzavře, se vrhne do tance.

 

Středa 9. listopadu ve 14h

Sobota 12. listopadu v 15h40

 

 

 

Kontakty pro tisk: Marion Ranoux, 06 17 70 84 14, marion.ranoux@gmail.com

Martin J. Bonhard, 06 25 17 49 68, bonhard@czech.cz

 

 

Vstupné: 7,5 €

Snížené vstupné: 6 €

Dětské vstupné: 4 €

  

CINEMA L'ENTREPOT

7/9 RUE FRANCIS DE PRESSENSSE

75014 PARIS

TEL. 01 45 40 07 50

www.lentrepot.fr

  

 

PODEKOVANI:


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: