Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Husa si připomínají v nizozemském Naardenu i Barendrechtu

13.07.2015: Oslavy připomenutí šestistého výročí mučednické smrti Jana Husa pokračují. Tentokráte se podíváme do Nizozemska. V pondělí 6. července 2015 byly v Muzeu J. A. Komenského (Comenius Museum) v Naardenu ve spolupráci s Českým centrem zahájeny dvě výstavy - 'Slovo a pravda' a 'Jan Hus 1415 a 600 let poté'.

Po úvodním slovu ředitele muzea J.A. Komenského v Naardenu Hanse van der Lindeho a přednášce Johannese Welschena, člena výboru Evangelické bratrské obce v Zeistu, následovalo hudební intermezzo, po němž výstavu slavnostně zahájila Jana Reinišová, velvyslankyně České republiky v Nizozemsku. U příležitosti zahájení výstavy byl promítnut i krátký animovaný film Jan Hus ze seriálu Dějiny udatného českého národa.České centrum zajistilo k filmu nizozemský překlad a titulky. Vzácným hostem vernisáže byl profesor Zdeněk Ditrich, exilový historik a laureát ceny Gratias Agit, který se po celý svůj život zabývá novými pohledy a interpretacemi Husovy osobnosti“, řekla Hana Schenková z Českého centra v Haagu.

Výstava 'Slovo a pravda' představuje prostřednictvím předmětů, původních tisků z 16. století, vývoj, který vedl od Husova hnutí ke vzniku Komenského Jednoty bratrské. Tato výstava potrvá v Naardenu až do 31.1.2016.

Výstavu 'Jan Hus 1415 a 600 let poté' připravilo pro česká centra Husitské muzeum v Táboře. Posledně zmiňovaná výstava bude také k vidění na radnici v Barendrechtu od 11. září do 3. října 2015. V rámci doprovodného programu, které připravuje České centrum, vystoupí jak v Naardenu tak v Barendrechtu nizozemský teolog Peter Morée, který momentálně působí na Karlově univerzitě v Praze. Tématem příspěvku Petera Morée bude význam a odkaz Jana Husa pro současnost a budoucnost a jeho místo v mezinárodním kontextu.  I v Barendrechtu se bude promítat animovaný film Jan Hus ze seriálu Dějiny udatného českého národa.


DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: