Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Bertha von Suttner

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je pacifistka, novinářka a německy píšící spisovatelka Bertha von Suttner.

Pacifistka, novinářka a německy píšící spisovatelka Bertha von Suttner se narodila v Praze. Pocházela z šlechtické rodiny Kinských. Byla první ženou, která získala Nobelovu cenu míru (v roce 1905). Odmítala antisemitismus, bojovala za práva menšin a rovnoprávnost žen. Podílela se i na vzniku Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Dobrodružný byl její milostný a osobní život. Ovlivnila hned několik mužů, které v životě poznala – Alfreda Nobela, Suttnera i spisovatele Karla Maye, který ji obdivoval. Stěžejním byl ale právě její vztah s Nobelem. Kdyby se nepotkali, možná by nevznikla Nobelova cena míru a Bertha by bez něj ani nemohla vstoupit do veřejného života. Proslulosti se dočkal její román Odzbrojte!, ke kterému ji inspirovaly osobní zkušenosti z rusko-turecké války. Byl přeložen do všech světových jazyků. Svým kosmopolitním pohledem na svět předběhla dobu. I proto vedle obdivovatelů se našlo mnoho těch, kteří ji zatracovali a posměšně jí přezdívali Tlustá Berta. Přesto je považována za nejvýznamnější světovou ženskou osobnost v období před první světovou válkou.

© Radio Prague International

© Martin Kelbl

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplnila stejnojmenná knižní publikace.


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: