Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

NOVINKY

Hrdinkou týdne je Božena Laglerová

Česká centra představují ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Radio Prague International významné ženy české historie a současnosti. Každý týden přinášíme portrét jedné hrdinky. Hrdinkou tohoto týdne je první česká pilotka Božena Laglerová.

Původně měla nakročeno ke kariéře operní pěvkyně. Kvůli onemocnění ale pěveckou kariéru předčasně ukončila a začala se věnovat letectví. V roce 1911 složila pilotní zkoušky a jako třináctá žena na světě získala průkaz Mezinárodní letecké federace. Laglerová se zúčastnila leteckých soutěží, v Hannoveru obdržela za své umění stříbrný pohár.

Jako „La Aviadora“ začala vystupovat na exhibicích po Čechách, podnikla turné na Kubě a poté na Haiti. Na začátku 1. světové války se hlásila do armády k letectvu, ale jako žena nebyla přijata. Po válce se provdala za leteckého instruktora a odborníka na fotogrammetrii Josefa Peterku, sama už ale nelétala a po zbytek života se věnovala výuce zpěvu a propagování letectví.

© Radio Prague International

© Eva Bartošová

 

O projektu České hrdinky

Projekt tvoří ilustrovanou mozaiku příběhů významných českých žen – panovnic, političek, umělkyň, badatelek či sportovkyň, které otiskly výraznou stopu do historie i současnosti nejen v českých zemích, ale i v mezinárodním kontextu. Projekt byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy v roce 1920 a výročím 200 let od narození spisovatelky Boženy Němcové. Přináší portréty 50 významných ženských osobností, viděných očima současné mladé vlny ilustrátorek a ilustrátorů, studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, které vedla jejich mentorka a učitelka Renáta Fučíková. Autorkami doprovodných textů jsou historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková. Výstavní projekt na podzim 2020 doplnila stejnojmenná knižní publikace.

 

 


DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: